10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Justin N. Froyd - Jun 15, 2010
0

Republika Południowej Afryki, kraj nierozliczonej przeszłości, Nelson Mandela, Mistrzostwa Świata 2010… To tylko pierwsze skojarzenia. Jednak RPA, to także niesamowity kraj, pełen naturalnego piękna i niesamowitych pustyń. Tourism Review, za serwisem Focus.de, przedstawia 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w Republice Południowej Afryki.

Table Mountain – Najlepszy widok z Kapsztadu

Ta słynna góra mieści się w Kapsztadzie i mierzy 1086 m wysokości. Pionowe ściany skalne wyczerpane są przez płaskowyż. Góra jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Kapsztadzie. Znaleźć można na niej więcej gatunków roślin, niż w całej Wielkiej Brytanii. Z góry roztacza się piękny widok na centrum miasta i inne okoliczne góry oraz ocean. Na Table Mountain można również doświadczyć interesujące spojrzenia na kulturę Południowej Afryki, ponieważ jest to ulubione miejsce na piknik dla mieszkańców. Sporym udogodnieniem jest kolejka linowa, która idzie co 6 minut i jest świetną alternatywą dla osób, które nie mają ochoty na wspinaczkę.

Garden Route – Tak piękny jak w raju!

Garden Route jest malowniczym odcinkiem ciągnącym się z Mossel Bay do Paul Sauer Bridge i ma około 300 km długości. Nie tylko droga, ale cała długość wybrzeża (750 km od Kapsztadu do Port Elizabeth) oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających. Strome góry, skały, piaszczyste plaże, gęste lasy, pół pustynie - wszystkie one znajdują się w tym wąskim, intrygującym obszarze bogatym w różnorodną roślinność. Ponadto, znajduje się tam wiele nadmorskich kurortów, które zapraszają turystów na zrobienie sobie przerwy i chwilę odpoczynku. Co ciekawe, w morzu, można zauważyć pojedyncze osobniki pingwinów, wielorybów i delfinów.

Robben Island – Symbol Wolnego Kraju

Około 10 km od Kapsztadu znajduje się dawna wyspa więźniów – Robben Island. Jednym z najbardziej znanych więźniów, którzy tam przebywali był oczywiście Nelson Mandela – laureat późniejszej Nagrody Nobla i prezydent RPA. Ze względu na to, że Mandela i wielu innych więźniów politycznych było przetrzymywanych na wyspie przez wiele lat, stała się ona jedną z głównych atrakcji turystycznych Południowej Afryki. Dzisiaj, Robben Isliand, jest nie tylko pozycją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także symbolem wolnej Republiki Południowej Afryki.

Sterkfontein Caves - Kolebka Ludzkości

Jaskinie Sterkfontein również widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a znajdują się około 50 km na północny zachód od Johannesburga. Warto je odwiedzić, nie tylko ze względu na stalaktyty i stalagmity, ale także dla historycznego odkrycia, podczas którego wykopano kości hominidów sprzed 2,6 mln lat. W rzeczywistości było to brakujące ogniwo ewolucji, pomiędzy człowiekiem, a małpą. Jaskinie są również znane z innego odkrycia – liczącego około 4 mln lat szkieletu zwanego „Mała Stopa”. Od niedawna funkcjonuje tam również wystawa przedstawiająca rozwój ludzkości.

Cape Winelands – Południowa Afryka dla miłośników wina

Cape Winelands to największy region produkcji wina w Republice Południowej Afryki, szczycący się jednymi z najstarszych winnic i domostw. Wielu podróżnych, przybywając do RPA, najpierw kieruje się właśnie tu, by móc rozkoszować się smakiem wielu nagrodzonych gatunków win i regionalnych potraw. Nic dziwnego więc, że większość miejscowych gospodarstwach rolnych i winnic oferuje degustacje i zwiedzanie piwnic. Tradycja uprawy wina w Republice Południowej Afryki pochodzi z XVII wieku. Od tego czasu lokalne wina osiągnęły międzynarodową sławę i kraj produkuje dziś około 1 miliarda litrów wina rocznie.

Kruger National Park - Safari dla Twojego aparatu

Każda wizyta w Afryce powinna zawierać doświadczenia z lwami, słoniami i Safari.  To jest dokładnie to, czego można oczekiwać od Parku Narodowego Kruger, jednego z największych rezerwatów na tym kontynencie. Wizyta tam nie obejdzie się oczywiście bez aparatu fotograficznego i zdjęć „wielkiej piątki” – lamparta, słonia, bawoła, nosorożca i lwa. Oprócz tego spotkać tam można 130 gatunków ssaków, 48 gatunków ryb, 114 gatunków gadów i 468 gatunków ptaków. Jest to więc wspaniała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Sun City - Las Vegas Południowej Afryki

Sun City to luksusowy i popularny kurort nazywany często mianem Las Vegas Republiki Południowej Afryki. Jest położony 150 km na północny zachód od Johannesburga w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Pilanesberg. Kasyna, różnego rodzaju występy, luksusowe hotele, sztuczne wodospady, pola golfowe i obiekty sportowe – to wszystko czego można oczekiwać od Sun City. Co ciekawe, obecnie jest to jedyne miejsce w RPA, gdzie hazard nie jest zabroniony.

Game Reserve Phinda - Siedem Ekosystemów

Phinda Game Reserve leży na wschodnim wybrzeżu, 300 km od Durbanu. Jest to jeden z najbardziej fascynujących obszarów chronionych w kraju. Istnieje tam siedem różnych ekosystemów obejmujących 140 km kwadratowych, w tym palmy, sawanny, krzewy górskie i rzadkie lasy. Różnorodność ta jest ogromną przynętą dla geografów, botaników, biologów i oczywiście dla turystów z całego świata. Istnieje wiele możliwości zwiedzania tych terenów. Oprócz tradycyjnych jeepów, można zdecydować się na kajaki lub tratwy.

Drakensberg i Kanion Blyde River

Drakensberg, najwyższe pasmo górskie w Afryce Południowej, było źródłem inspiracji J.R.R. Tolkiena, autora słynnej trylogii „Władca Pierścieni”. Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji obszaru Drakensberg jest Blyde River Kanion, który ma około 26 km długości i do 800 m głębokości. Jest to jeden z największych cudów natury w kraju oraz jeden z największych kanionów na świecie.

Muzeum Apartheidu: Pamiętaj o historii

Otwarte w 2001 roku Muzeum Apartheidu w Johannesburgu, jest prawdopodobnie najbardziej imponującym, jak również najczęściej odwiedzanym muzeum w Republice Południowej Afryki. Muzeum oferuje emocjonalne doświadczenia, pokazujące historię segregacji rasowej, która rozpoczęła się w 1948, a zakończyła dopiero w 1994 roku. Główną atrakcją muzeum, jest rekonstrukcja izolatki, przynosząca ulgę zwiedzającym, że dziś RPA jest już zupełnie wolnym krajem.

Dostarczone przez Tourism Review.pl, dostawcy aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz