ONZ MA NA CELU ZWIĘKSZENIE REZERWATÓW BIOSFERY

Tourism Review News Desk - Jun 21, 2010
0

Etiopia i Zimbabwe zostały ostatnio dodane do programu ONZ Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Dołączyły one do pozostałych 107 krajów z całego świata, które starają się zatrzymać proces  utraty bioróżnorodności w przyrodzie.

 

Zimbabwe i Etiopia są jednymi z  najnowszych członków sieci rezerwatów biosfery ONZ, która została utworzona w celu zatrzymania procesu utraty różnorodności biologicznej I promowania zrównoważonego rozwoju. W sumie dodanych zostało 13 nowych miejsc i obecnie w stworzonej przez ONZ, globalnej sieci znajduje się 500 takich miejsc ze 109 krajów.

Rezerwaty biosfery mogą okazać się bardzo ważnym zjawiskiem w przyszłości naszej planety. Głównym celem całego programu Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery ONZ, jest nie tylko ochrona tych terenów, ale także wykorzystanie ich do badań różnego podejścia do zintegrowanego zarządzania ekosystemami. Nowy status tych miejsc powinien również wpłynąć na lepszy wizerunek państw, w których się znajdują, na arenie międzynarodowej.

Etiopski region „Kafa” znalazł się wśród nowych wpisów do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery ONZ, a słynie głównie z popularnej na całym świecie kawy Saudyjskiej, często uważanej za pierwszy gatunek kawy, jaki zaczął rosnąć na Ziemi. Rzeczywiście etykieta kawy Saudyjskiej często jest używana jako symbol wysokiej jakości dla wielu gatunków kaw z całego świata, nawet jeśli nie mają nic wspólnego z tymi roślinami. Etiopia również posiada dużą ilość wiecznie zielonych lasów, co sprawia, że została włączona w 13 nowych wpisów.

Dolina Zambezi w Zimbabwe, to kolejny znaczący wpis z wielką liczbą ekosystemów lądowych. Zambezi jest najbardziej znane z wodospadu „Victoria Falls” Ponadto ogromna różnorodność traw i bagien wokół strefy przybrzeżnej jest przedmiotem wielu szczegółowych badań naukowych. Inne nowe rezerwaty są rozproszone po całym świecie. Najbardziej znanymi spośród nich są: Bory Tucholskie w Polsce oraz Wyspa Marii w Meksyku, która jest wspaniałym kompleksem raf koralowych, lasów namorzynowych i bagien sprzed 8 milionów lat.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz