ORGANIZACJA MISTRZOSTW ŚWIATA W RPA ZAKOŃCZONA SUKCESEM

Gregory Dolgos - Dec 20, 2010
0

Republika Południowej Afryki podczas Mistrzostw Świata w 2010 wygrała wprawdzie tylko jedno spotkanie, jednak największe zwycięstwo kraj ten odniósł poza boiskiem. Po pierwsze w kwestii wizerunkowej, po drugie w umiejętności czerpania korzyści finansowych z tego światowego święta futbolu.

 

Za niespełna 8 lat Rosja będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w 2018 roku, a cztery lata później – Katar. W tej chwili jasnym jest już, że jeśli chodzi o motywy przyznawania poszczególnym krajom praw do organizacji takich imprez, to coraz mniej liczą się aspekty czysto piłkarskie, a coraz częściej pod uwagę bierze się aktualny stan gospodarki danego państwa. Celem jest więc wspieranie infrastruktury krajów, które aktualnie tego potrzebują, by móc się dalej rozwijać. Republika Południowej Afryki swój egzamin z organizacji zdała na piątkę i w pełni wykorzystała swoją szansę na rozwój i poprawę reputacji kraju.

Wynika z tego więc, ze Hiszpania wcale nie była największym zwycięzcą turnieju w RPA. Bezproblemową organizacją mistrzostw świata, Republika Południowej Afryki udowodniła, że może być nie tylko bezpiecznym i uroczym miejscem na wypoczynek, ale także dobrym krajem na inwestycje. W czerwcu i lipcu tego roku RPA odwiedziło ponad 309 tys. miłośników futbolu z całego świata. Większość z nich, niezależnie od wyników swoich drużyn, odczuwała zadowolenie z organizacji i warunków podczas turnieju.

Średni czas pobytu przeciętnego kibica wyniósł 10,3 doby, a aż 59% gości, w RPA było po raz pierwszy. Od stycznia do września tego roku, odsetek zagranicznych przyjazdów do RPA wzrósł o 16,8% i choć mistrzostwa w znaczący sposób się do tego przyczyniły, to na pewno nie były jedynym elementem, gdyż państwa afrykańskie generalnie podczas turnieju zaprezentowały się bardzo pozytywnie i w skuteczny sposób zdołały wypromować kontynent jako całość. I choć piłkarsko, Mistrzostwa Świata w RPA nie były dla Afryki zbyt udane, to marketingowo odniosły niewątpliwy sukces.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz