5 NAJCIEKAWSZYCH MUZEÓW POŚWIĘCONYCH FIKCYJNYM POSTACIOM

James Morris - Mar 12, 2012
0

Na całym świecie istnieją tysiące muzeów. Jedne są bardziej interesujące, inne mniej. Jedne przeznaczone są jedynie dla dorosłych, podczas gdy inne głównie dla dzieci. Zespół Tourism-Review.pl zachęca zatem do poznania pięciu muzeów poświęconych fikcyjnym postaciom ze świata  filmu.

Muzeum Shelrocka Holmesa (Londyn, Wilka Brytania)

Muzeum Sherlocka Holmesa znajduje się przy legendarnej Baker Street w Londynie. Muzeum przedstawia kulisy życia domowego i pracę Sherlocka Holmesa, czyli fikcyjnej postaci stworzonej przez Arthura Conana Doyle'a. Muzeum składa się z czterech budynków, które zostały zaprojektowane w stylu wiktoriańskim. Na parterze jednego z nich znajduje się sklep, w  którym można kupić pamiątki związane z postacią Sherlocka Holmesa.

Z pierwszego piętra rozpościera się widok na Baker Street. Piętro to zostało zaprojektowane i umeblowane dokładnie tak jak to zostało opisane w książce. Największe zainteresowanie budzą pomieszczenia najczęściej wspominane w książce, czyli sypialnia i gabinet. Na trzecim piętrze znajduje się wiele przedmiotów związanych z wojskiem, które pojawiły się w innych książkach Doyle’a.

Muzeum Różowej Pantery (Santa Rosa, USA)

Muzeum Różowej Pantery znajduje się w Santa Rosa w Kalifornii i posiada zbiór ponad 6 000 ekspozycji związanych z popularną kreskówką. Przedmioty te zostały zakupione i sprowadzone z Hiszpanii, Niemiec, Japonii, Holandii, Danii, Włoch, Australii, Stanów Zjednoczonych i z wielu innych krajów. Są to przedmioty bardzo różne, takie jak odzież, artykuły żywnościowe, zabawki, materiały reklamowe, dekoracje, czy materiały biurowe. Wszystko związane oczywiście z wizerunkiem Różowej Pantery.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds (Las Vegas, USA)

Madame Tussauds jest słynną na całym świecie siecią muzeów figur woskowych. W Las Vegas znajduje się mnóstwo figur związanych z postaciami świata polityki i show biznesu, które zna ludność całego globu.

Różnorodność i wielość figur woskowych znajdujących się w muzeum w Las Vegas jest naprawdę imponująca. Obejmuje zarówno gwiazdy świata sportu, jaki i najważniejsze postaci Hollywood. Wśród odwiedzających największą popularnością cieszą się postaci Spidermana, Jamesa Bonda i Jacka Sparrowa.

Dodatkowo znajdują się tam specjalne eksponaty w otoczeniu których goście mogą sobie robić wyjątkowe zdjęcia. Przykładem jest chociażby eksponat przedstawiający Simona Cowell’a przed którym można śpiewać i zostać poddanym surowej krytyce…

Muzeum Jara Cimrmana (Praga, Czechy)

Otwarte w 2002 roku muzeum cieszy się szczególną popularnością wśród miejscowych fanów fikcyjnej postaci – Jara Cimrmana. Muzeum znajduje się w piwnicach starej wieży na Wzgórzu Petrin w Pradze. Ciekawostką jest fakt, że inspiracją dla architektów projektujących Wieżę Petrin była paryska Wieża Eiffel’a.

Cimrman to fikcyjna postać stworzona przez lokalną grupę komedii teatralnej. Był on przedstawiany jako jeden z największych czeskich poetów, dramaturgów, nauczycieli, podróżników, detektywów, filozofów, matematyków, wynalazców i sportowców przełomu XIX i XX wieku.

Choć początkowo miał być jedynie karykaturą czeskiego społeczeństwa, wbrew wszelkim oczekiwaniom stał się bardzo popularny i do dziś jest uważany za bohatera narodowego. W zasadzie, to nic w tym dziwnego, zwłaszcza, że w większości opowiadań przedstawiany był jako wynalazca niemal wszystkiego, łącznie z żarówką i dynamitem.

Muzeum Figur Woskowych Potter'a (St. Augustine, USA)

Muzeum Potters Wax jest pierwszym amerykańskim muzeum figur woskowych, które znajduje się w St. Augustine na Florydzie i dysponuje 160 eksponatami sławnych i fikcyjnych postaci. Choć najstarsze figury znajdują się w Madame Tussauds, to założone przez George’a L. Pottera muzeum jest najstarszym w USA.

W muzeum znajdują się figurki takich osób, jak Arnold Schwarzenegger, Albert Einstein, Michael Jordan, Tiger Woods,  czy chociażby Scooby Doo. Ponadto, na terenie muzeum usytuowany jest mini-teatr z 12-minutowym klipem promującym wystawę oraz sklep z pamiątkami.

Dostarczone przez Tourism Review.pl, dostawcy aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz