POWSTAJE NOWE MUZEUM KULTURY I HISTORII AFROAMERYKAŃSKIEJ

Joe McClain - Mar 5, 2012
0

Choć od czasu zniesienia niewolnictwa w USA minęło prawie 150 lat, to potomkowie dawnych niewolników nie mieli żadnego muzeum upamiętniającego dramatu swoich przodków. Na szczęście w lutym bieżącego roku uruchomiono taką instytucję.

 

Od czasu zniesienia niewolnictwa w 1863 roku, wielu potomków byłych niewolników przez lata apelowało o upamiętnienie dramatu swoich przodków poprzez stworzenie Narodowego Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej.

I choć działania te zainicjowane zostały tuż po zakończeniu wojny domowej, to ich efekt osiągnięto dopiero w tym roku. Przełomowym miesiącem był luty, kiedy to w Waszyngtonie odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia muzeum, w którym uczestniczył pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych – Obama i była pierwsza dama – Laura Bush.

W 2003 roku zatwierdzono pierwszą pulę dotacji na powstanie muzeum na poziomie 500 milionów dolarów. Kolejne 100 milionów zostało zebranych ze zbiórek publicznych oraz od sponsorów, którymi stały się zarówno wielkie korporacje, jak i osoby indywidualne.

W wielkim skrócie wystawa koncentrować będzie się na 200 latach historii życia czarnych w Stanach Zjednoczonych oraz wszelkich przedmiotach z tym związanych.

Niektóre spośród 35 000 artefaktów są wciąż poszukiwane w celu uzupełnienia kolekcji, gdyż na chwilę obecną w muzeum znajduje się ich około 20 000. Są to głównie ubrania niewolnicze z XIX wieku, kabiny niewolnicze, strzemiona, a także przedmioty ofiarowane przez Charlesa Blockson’a. Wśród tych przedmiotów znaleźć można między innymi książki i szale, które były darem od Królowej Wiktorii. Ostatecznie muzeum ma zostać otwarte w 2015 roku i miejmy nadzieję, że będzie wielkim sukcesem.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz