JEDYNY W SWOIM RODZAJU - WIELKI KANION

Andrew J. Wein - Nov 29, 2010
0

Wielki Kanion jest uznawany za jeden z cudów natury i znajduje się wśród 10 najchętniej odwiedzanych miejsc w USA. To wspaniałe miejsce odwiedza co roku około 4.5 mln turystów, podziwiając zapierające dech w piersiach krajobrazy.

 

Wielki Kanion znajduje się w większości na terytorium stanu Arizona i jest jednym z najwspanialszych miejsc stworzonych przez naturę. Kanion był rzeźbiony przez rzekę Kolorado przez okres od 3 do 6 mln lat, a jego wiek szacuje się na około 1/3 wieku Ziemi. Wielki Kanion, to marzenie wielu turystów, ale każdy, kto planuje tam wyjazd powinien mieć na uwadze, że kanion jest zarówno zachwycający jak i też wymagający.

Turyści na wojaże tam powinni wybierać wiosnę lub jesień, gdy warunki atmosferyczne są mniej ekstremalne; w lecie, wewnątrz kanionu temperatura może dochodzić do 40 stopni Celsjusza – co, może być zagrożeniem dla osób tam przebywających. W zimie z kolei, niektóre rejony kanionu bywają niebezpieczne, a Północna krawędź jest dostępna tylko za pomocą nart. Kanion ma od 6 do 28 km szerokości, oraz 445 km długości, i co ciekawe nie jest równy na całej długości. Krawędź północna jest aktualnie wyższa o około 60 metrów.

Istnieje wiele różnych tras w Wielkim Kanionie o różnym stopniu trudności, które pozwalają prześledzić krok po kroku stopniowy proces tworzenia się warstw skalnych kanionu. Chociaż nie zobaczymy na tym terenie zbyt bogatej roślinności – poza wszechobecnymi kaktusami, to jednak możemy być pewni obejrzenia scenerii, które na długo zapadną nam w pamięci. Turyści mogą przenocować tam na ranczach lub kempingach. Niestety dla niektórych, a na szczęście dla innych nie znajdziemy tam dostępu do telewizji lub Internetu, natomiast na pewno zostaniemy ugoszczeni wspaniałymi lokalnymi przysmakami.

Wielki Kanion – to triumf natury; jego ogrom jest przytłaczający, a różnorodność żyjących tu rzadkich gatunków ptaków, gadów i ssaków jest zdumiewająca. I nie ma w tym momencie znaczenia, że Wielki Kanion nie jest ani najszerszym, ani najgłębszym kanionem na świecie – Wielki Kanion jest po prostu wyjątkowy.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz