ZAKAZ NURKOWANIA W MALEZJI Z POWODU ZNISZCZEŃ RAFY KORALOWEJ

Tomas Haupt - Aug 2, 2010
0

Malezja od pewnego czasu oferowała kilka z najwspanialszych miejsc do nurkowania na świecie. Jednakże w ostatnim czasie nawet do 90% lokalnych raf  koralowych został uszkodzonych i rząd tego kraju podjął natychmiastowe działania - kilkanaście miejsc zostało już zamkniętych.

Malezja jest znana z cudownych podmorskich miejsc i każdego roku blisko pół miliona nurków z całego świata przybywa tu, aby podziwiać wyjątkowe podmorskie krajobrazy. Tak duża ilość nurków ciągle powracających w te same miejsca ma bardzo negatywny wpływ na tamtejszą rafę koralową – z drugiej strony cieszy również coraz większa ich świadomość o aktualnym stanie rafy koralowej u wybrzeży Malezji. Ze względu na wzrost temperatury morza (z 27 ° C do 29 ° C), korale zaczęły zmieniać swój oryginalny wygląd, a proces ten został nazwany „wybielaniem” rafy koralowej. Dotyczy to już około 60 - 90% tamtejszej rafy i bez chwilowego przynajmniej zaprzestania eksploracji tamtych terenów, wkrótce rafa może zniknąć.

Departament: „Marine Parks” podjął  wszystkie niezbędne działania, które mogą zapewnić szansę na uratowanie rafy koralowej; dwanaście najczęściej odwiedzanych i najbardziej zagrożonych terenów wokół wysp Tioman, Redand i Perhentian zostało zamkniętych dla nurkowania do końca października 2010 roku. W ten sposób znacznie ograniczono ilość nurków w miejscach najbardziej zagrożonych degradacją. Mimo że wzrost temperatury jest główną przyczyną  „wybielania” rafy koralowej, nurkom także zdarza się często przypadkowo dotykać korale, lub wzbudzać piasek z dna morskiego, co dodatkowo powoduje uszkodzenia korali. Oczywiście pojedynczy nurek nie jest w stanie zniszczyć znacząco rafy, ale pół miliona nurków bez wątpienia ma wpływ na powolną degradację rafy koralowej.

Departament: "Marine Park", a także ekolodzy mają nadzieję, że korale będą miały wystarczającą ilość czasu na regenerację i przy odrobinie szczęścia mogą przetrwać. Malezja na szczęście, jest przygotowana bardzo dobrze do ochrony swojej unikalnej rafy koralowej, przed niekontrolowanym ruchem turystycznym w celu zachowania jej kruchego piękna.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz