SIEDEM CUDÓW WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

James Morris - Jan 16, 2012
0

Atrybutem nowoczesnego społeczeństwa jest osiąganie przez nie rzeczy z pozoru nieosiągalnych i puszczenie w niepamięć zwrotu „to jest niemożliwe do zrobienia”. W 1994 roku American Society of Civil Engineers opracowało listę 7 cudów technicznych współczesnego świata. Tourism-Review.pl prezentuję tę listę najbardziej niewiarygodnych projektów, które zostały zrealizowane w XX wieku.

 

 

Eurotunel (UK / France)

Eurotunel jest podmorskim tunelem o długości 50,5 km, który łączy Folkestone w Wielkiej Brytanii z Coquelles, w pobliżu Calais w północnej Francji. Przebiega on pod kanałem La Manche w okolicach Cieśniny Dover, a jego najniższy punkt ma miejsce 75 metrów poniżej poziomu morza. Dzięki 37,9 kilometrów (23,5 mil) długości kanału La Manche jest najdłuższym podmorskim tunelem na świecie.

CN Tower (Toronto, Kanada)

Ukończona w 1976 roku wieża komunikacyjna i widokowa w Toronto w momencie oddania, była najwyższą wolnostojącą budowlą na świecie (553,33 m). Swój status straciła dopiero po 34 latach, kiedy to wybudowano Burj Dubai i Canton Tower. Mimo to CN Tower do dziś pozostaje jednym z symboli Kanady i wabikiem na ponad 2 mln turystów, którzy ją odwiedzają każdego roku.

Empire State Building (Nowy Jork, USA)

102-piętrowy drapacz chmur, ważny punkt orientacyjny oraz ikona amerykańskiej kultury w stylu Art Deco w Nowym Jorku - Empire State Building należy do atrakcji, które z pewnością trzeba zobaczyć. Z wysokością na poziomie 443,2 metra (1454 stóp) przez 40 lat, do wybudowania World Trade Center w 1972 roku, był najwyższym budynkiem świata.

Golden Gate Bridge (San Francisco, USA)

Ten obejmujący Golden Gate most jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli San Francisco i Stanów Zjednoczonych. Most jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych na świecie. Jego całkowita długość wynosi 2737 metrów (8981 stóp).

Itaipu Dam (Brazylia / Paragwaj)

Itaipu jest zaporą wodną na rzece Parana na granicy między Brazylią i Paragwajem. Jest to także największa hydroelektrownia pod względem rocznych mocy przerobowych. W 2008 roku zakład wypracował rekord na poziomie 94,68 miliardów kWh dostarczając tym samym 90% energii elektrycznej zużywanej przez Paragwaj i 19% zużywanej w Brazylii.

Delta Works (Holandia)

Delta Works to seria projektów budowlanych – zapór, śluz, grobli i wałów przeciwpowodziowych wybudowanych w południowo-zachodniej Holandii w celu ochrony wielkich obszarów ziemskich przed powodzią. Celem systemu było skrócenie linii brzegowej, zmniejszające tym samym liczbę wałów przeciwpowodziowych, które musiały zostać podniesione.

Kanał Panamski (Panama)

Kanał Panamski jest 77 kilometrowym kanałem żeglownym w Panamie łączącym Ocean Atlantycki ze Spokojnym, który ma kluczowe znaczenie dla międzynarodowego handlu. Jest to jeden z najtrudniejszych i największych projektów inżynierskich, jakie kiedykolwiek powstały. Powstanie kanału miało ogromny wpływ na żeglugę pomiędzy oboma oceanami. Dzięki niemu można było zrezygnować z niebezpiecznych i długich podróży Cieśniną Magellana.

Dostarczone przez Tourism Review.pl, dostawcy aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz