POMPEJE W CORAZ GORSZYM STANIE

Michael Trout - Dec 13, 2010
0

W ostatnich miesiącach mury dawnego rzymskiego miasta – Pompei bardzo wyniszczały, a wielu ekspertów obwinia o to obecny rząd Berlusconiego za brak uwagi i właściwej ochrony tego historycznego miejsca.

 

Pompeje to jedno z najcenniejszych zabytków archeologicznych we Włoszech. Umożliwiło historykom uzyskanie cennych informacji o życiu starożytnych rzymian i słusznie zasługuje na obecność na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejskie budowle w Pompejach zdołały przetrwać wieki, jednak ostatnie opady deszczu i brak profesjonalizmu ze strony władz, zbierają teraz żniwo. Kilka murów uległo uszkodzeniu, a miejscowe władze twierdzą, że robią wszystko co mogą, by należy opiekować się miastem. Wielu zagranicznych ekspertów nie zgadza się z tym. W związku z tym władze UNESCO planują wysłać do miasta grupę archeologów, którzy ocenią aktualny stan Pompei.

Pompeje są dawnym rzymskim miastem, które zostało zniszczone przez bardzo gwałtowny i potężny wybuch Wezuwiusza w 79 r. n. e. Miasto przez stulecia pokryte było więc ogromną warstwą popiołu wulkanicznego. Dopiero w XVIII wieku Pompeje udało się uporządkować. Stało się wtedy cennym źródłem informacji dla historyków, którzy mogli poznać wiele praktyk i zwyczajów starożytnych rzymian. Obecnie, Pompeje każdego roku odwiedza około 3 milionów turystów. Eksperci z całego świata krytykują natomiast włoskie władze za niewłaściwą troskę o to cudowne miasto.

Nieustanne opady deszczu robią swoje i wiele miejscowych murów prawie doszczętnie wyniszczało. Sandro Bondi – włoski minister kultury stara się odrzucać oskarżenia i wskazuje na to, że nie ma się co dziwić, że mające blisko 2 tys. lat zabytki powoli niszczeją. Krytycy winią za to jednak rząd Berlusconiego, który zmniejszył wsparcie finansowe na rzecz ochrony Pompei. 

Problem ze stanem zabytków we Włoszech nie tyczy się tylko Pompei. Wiele osób obawia się o los wszystkich zabytków w kraju. Już wkrótce UNESCO z pewnością wyda oficjalne sprawozdanie na temat Pompei i miejmy nadzieję, że będzie ono lepsze, niż się wydaje.

 

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz