IL GIGANTE I INNE UROKI MONTEROSSO DEL MARE

Michael Trout - Aug 23, 2010
0

Włoska malownicza miejscowość - Monterosso del Mare, to przyjemny nadmorski kurort urzekający niezwykłą i romantyczną atmosferą. Najbardziej znaną atrakcją tego miasta jest posąg Neptuna lub, jak też bywa nazywany, IL Gigante, który przetrwał próbę czasu i nadal strzeże zatoki.

 

Monterosso del Mare najprawdopodobniej jest największą z miejscowości Cinque Terre we Włoszech. Od momentu jej powstania, na początku XIII wieku, miejscowość funkcjonowała jako centrum kulturalne i polityczne regionu, a jej stan wymaga odpowiedniej ochrony. Do dziś działa skomplikowany, ale bardzo wydajny system umocnień, który został kiedyś zbudowany w celu ochrony przed piratami. Ponadto, Monterosso del Mare chroni jeszcze jeden obrońca - IL Gigante, jak nazywają go miejscowi, czyli posąg Neptuna, Boga Morza, który został wykonany na początku XX wieku.

Posąg Neptuna został zbudowany przez żydowskiego rzeźbiarza Arrio Minerbi w Ferrarze w 1910 roku. Wykonany z betonu i żelaza, 14-metrowy gigant, w swojej 100 letniej egzystencji doznał wielu zniszczeń. Monterosso del Mare zostało zbombardowane podczas II wojny światowej i IL Gigante stracił broń, trójząb i ogromną muszlę. Niestety, w znaki wdała mu się również natura. W roku 1960 z powodu wzburzonego morza i silnych wiatrów, posąg także doznał wielu zniszczeń. Niemniej jednak, Neptun wciąż stoi, a wszyscy odwiedzający Fegina Beach podziwiają silnie doświadczony przez czas posąg.

Sama miejscowość jest uroczym ośrodkiem historycznym, w którym odwiedzający mogą swobodnie przechadzać się po starym mieście i podziwiać 13 ocalałych wież obronnych, kolorowe domy i niesamowite krajobrazy.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz