10 NIEDOCENIANYCH MIAST W EUROPIE WARTYCH ODWIEDZENIA

Richard Moor - Oct 31, 2022
0
Posłuchaj tego artykułu 00:10:53
Your browser doesn’t support HTML5 audio

Osoby planujące miejską podróż często trafiają do takich metropolii jak Londyn, Barcelona, Wiedeń czy Paryż. Ale jest jeszcze wiele innych europejskich miast, do których można dotrzeć w ciągu kilku godzin pociągiem lub samolotem i które tylko czekają na to, by je odwiedzić.

W czasach nadmiernej turystyki, niedoceniane miasta oferują mile widziany spokój i często bardziej relaksującą atmosferę. Zamiast stać w kolejce przed Luwrem lub czekać w kolejce do Watykanu, alternatywne miejsca są równie kuszące z wieloma zabytkami i oferują zaskakujące spostrzeżenia. Przestudiowaliśmy mapę Europy, książki podróżnicze i nasze własne doświadczenia z podróży - i prezentujemy miasta, które uważamy za 10 najbardziej niedocenianych miast do odwiedzenia w całej Europie.

Bergen (Norwegia)

 

Bergen, drugie co do wielkości miasto w Norwegii, położone jest na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju i stanowi bramę do fiordów. Malownicze miasto otoczone jest siedmioma górami i samo znajduje się nad fiordem; jest jednak przede wszystkim punktem wyjścia do, na przykład, "Sognefjord" dalej na północ, najgłębszego i najdłuższego fiordu w kraju. Mimo że Bergen nie jest małym miastem, liczącym 250 000 mieszkańców, udało mu się zachować wiele ze swojego małomiasteczkowego uroku i domowej atmosfery. Studenci, którzy stanowią około dziesięciu procent populacji, również nadają miastu świeży, młodzieńczy klimat. Do najważniejszych zabytków należy stary portowy front "Bryggen" z chronionymi przez UNESCO drewnianymi domami, relikt z minionych czasów, kiedy Bergen prowadziło intensywny handel z miastami hanzeatyckimi. Bergen ma również wiele do zaoferowania pod względem kulturalnym - liczne muzea, galerie sztuki, wydarzenia kulturalne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Bergen, oraz żywa scena muzyczna. Słynny jest również lokalny targ rybny w porcie, a także wycieczki na lokalną górę "Fløyen": kolejka linowa zabierze Cię z centrum do punktu widokowego w ciągu zaledwie kilku minut. Alternatywnie można wybrać się na wyższą górę Ulriken, która znajduje się dalej od centrum. Bergen jest punktem wyjścia zarówno dla Kolei Bergen, która biegnie przez norweskie wyżyny do Oslo, jak i dla słynnych statków pocztowych Hurtigut.

Cardiff (Walia)

 

Jeśli Walia jest krainą zamków, to Cardiff musi być stolicą zamków. Tętniące życiem miasto Cardiff jest stolicą Walii. Znany na całym świecie Principality Stadium jest siedzibą walijskich drużyn rugby i piłki nożnej, a także regularnym miejscem rozgrywania Grand Prix Wielkiej Brytanii na żużlu. W porcie nad zatoką Cardiff znajduje się Wales Millennium Centre i Walijska Opera Narodowa. Zwarte centrum miasta oferuje wspaniałe możliwości zakupów oraz barwną mieszankę historii i kultury. Od bajecznego zamku Cardiff po wiktoriańskie arkady i wiele modnych restauracji i barów. Cardiff to młode i nowoczesne miasto, które doskonale nadaje się również jako punkt wyjścia do zwiedzania Walii lub Wielkiej Brytanii.

Graz (Austria)

 

Graz, młodszy brat Wiednia, jest stolicą południowoaustriackiej prowincji Styria i liczy 305 000 mieszkańców. Historyczne budynki i kreatywna, nowoczesna scena kulturalna charakteryzują obraz Grazu. W środku miasta wznosi się Schlossberg. Z dawnej fortecy z wieżą zegarową na jej płaskowyżu rozciąga się spektakularny widok na miasto. Jednym z zabytków Grazu jest Kunsthaus, który nazywany jest również "Przyjaznym Obcym". Inne zabytki to Katedra w Grazu, Mauzoleum Cesarza Ferdynanda i Landeszeughaus z 32.000 historycznych broni. Festiwale kulturalne takie jak "Styriarte" przyciągają turystów, podobnie jak coroczne Lato Jazzowe. Rynek główny tworzy rdzeń średniowiecznego starego miasta. Okoliczne wąskie uliczki z budynkami w stylu renesansowym i barokowym są wypełnione sklepami i restauracjami, które mają wiele do zaoferowania pod względem kulinarnym.

Lagos (Portugalia)

 

W Portugalii nie zawsze musi być Lizbona. Lagos jest miastem w Algarve na południu Portugalii i jest szczególnie znane ze swojego starego miasta z murami miejskimi, klifów i atlantyckich plaż. W pobliżu znajduje się wiele przytulnych skalistych zatoczek i długa na kilometr piaszczysta plaża "Meia Praia". Z klifów "Ponta da Piedade" rozciąga się panoramiczny widok na cypel i znajdującą się tam wieżę świetlną. Ale również samo miasto potrafi przekonać. Podążając "Avenida dos Descobrimentos" szybko dotrzemy do centrum. Tam turysta znajdzie wiele małych, typowych dla Portugalii sklepów i restauracji, które z pewnością warto odwiedzić. Poza swoim pięknem, miasto przekonuje przede wszystkim daniami ze świeżych ryb. Centrum przyciąga także wielu ulicznych muzyków i wszelkiego rodzaju artystów kabaretowych w miesiącach letnich. Inne zabytki Lagos to kościół Santo Antonio, targ niewolników, brama miejska "Porta de São Gonçalo" oraz stare miasto.

Lyon (Francja)

 

Nie masz ochoty zwiedzać miasta miłości? A może miasto światła? Z tętniącym życiem nocnym, wspaniałą ofertą kulturalną, różnorodnymi muzeami i wspaniałą ofertą handlową, Lyon z pewnością może sprawić, że pod wieloma względami zapomnisz o Paryżu. Lyon położony jest u zbiegu rzek Rodanu i Saony. Ze swoim starym miastem, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wąskimi uliczkami i różnorodnością tradycyjnej kuchni, Lyon ma wiele do zaoferowania. Do najważniejszych zabytków należą amfiteatr "des Trois Gaules", wzgórze "Fourvière" i dzielnica "La Confluence". Jeśli chcesz również wydać trochę więcej pieniędzy, możesz to zrobić w centrum handlowym "La Part-Dieu".

Manchester (Wielka Brytania)

 

Manchester, położony w północno-zachodniej Anglii, ma około 550 000 mieszkańców i słynie z klubów piłkarskich United i City, żywej sceny muzycznej (rodzinne miasto The Smiths i Oasis) i gościnnej atmosfery. Prawdziwy raj dla kupujących można znaleźć w Manchesterze "Arndale", w "Affleck's Palace market" i w modnej "Northern Quarter", gdzie znajduje się wiele małych sklepów, kawiarni i barów. Ponadto jest tu wiele atrakcji kulturalnych, takich jak Imperial War Museum i Lowry Gallery. Aby zakończyć dzień, warto wybrać się do pubu i stać się częścią nocnego życia Manchesteru.

Norymberga (Niemcy)

 

Norymberga położona jest w północnej części kraju związkowego Bawaria. Krajobraz miasta charakteryzuje się średniowieczną architekturą, taką jak mury twierdzy i wieże starego miasta. Podobnie przyciągają modne dzielnice z ukrytą sztuką uliczną. Zanurzone w historii miasto ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza tym, którzy interesują się historią i sztuką, z wyborem muzeów. Punktem orientacyjnym miasta jest piękny Kaiserburg, który należy zobaczyć podczas każdej wizyty w Norymberdze. Sebalda i św. Lorenza, historyczne budynki, takie jak Dom Albrechta Dürera i nowe Muzeum Sztuki i Wzornictwa są również warte odwiedzenia.

Rawenna (Włochy)

 

Jeśli masz dość zatłoczonych i gwarnych włoskich metropolii turystycznych, takich jak Rzym czy Wenecja, możesz znaleźć spokój i ciszę, której szukasz w malowniczym miasteczku Rawenna. Rawenna znajduje się na południowym skraju Doliny Padu w Emilii-Romanii, około dziewięć kilometrów od wybrzeża Adriatyku. Miasto ma około 160.00 mieszkańców i jest znane z budynków ozdobionych mozaikami. W Rawennie znajduje się nie mniej niż osiem obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należy do nich przede wszystkim Bazylika San Vitale, arcydzieło z VI wieku, czy Baptysterium Arian. Ponadto warto odwiedzić "Piazza del Popolo" w centrum miasta. Częściowo wolne od samochodów centrum Rawenny zachęca do spacerów i picia kawy.

San Sebastian (Hiszpania)

 

San Sebastian to miasto nad Zatoką Biskajską w górzystym Kraju Basków w Hiszpanii. Stolica Kultury 2016 znajduje się w pobliżu granicy z Francją i wie jak zadowolić swoimi plażami "Playa de la Concha" i "Playa de Ondarreta". Na brukowanej starówce luksusowe butiki graniczą z popularnymi barami pintxos, gdzie kuszą lokalne wina i regionalne tapas. Inne atrakcje to miejski ratusz, katedra Buen Pastor i Palacio Miramar. San Sebastian staje się sceną dla świata filmu każdego roku we wrześniu, kiedy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Miasto zasłynęło również jako metropolia festiwalowa i mekka surfingu.

Turku (Finlandia)

 

Zanim Helsinki stały się stolicą w 1812 roku, Turku było najważniejszym miastem Finlandii. Położone jest na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju na brzegu rzeki "Aurajoki". Najbardziej znany jest średniowieczny zamek Turku u ujścia rzeki. Innym ciekawym miejscem jest Katedra w Turku, która została zbudowana około 1300 roku. Znakiem rozpoznawczym miasta jest katedra, która znajduje się w samym sercu Turku. Uważana jest ona za najważniejszą budowlę sakralną w Finlandii. Z Turku można zwiedzić malownicze wybrzeże oraz wiele archipelagów małych wysp. Latem nabrzeże rzeki ożywa, gdy mieszkańcy i turyści zbierają się, aby jeść, pić i słuchać muzyki. Ponadto w miesiącach letnich odbywają się liczne festiwale.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz