IRLANDZKI RZĄD OBNIŻA PODATKI W CELU PRZYCIĄGNIĘCIA WIĘKSZEJ LICZBY TURYSTÓW

Daniel A. Tanner - May 23, 2011
0

Po trudnych ekonomicznie czasach, irlandzki rząd postanowił zachęcić turystów do przyjazdu do kraju poprzez wprowadzenie niższej stawki podatku VAT oraz poprzez zniesienie wiz na czas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

 

Irlandczycy oferując różnego rodzaju korzyści finansowe, tj. promocje i rabaty, próbują przyciągać nowych turystów do kraju.

Irlandzki rząd obniżył stawki VAT na usługi związane z turystyką z 13,5% na 9%, co oznacza, że hotele, środki transportu i restauracje powinny być o wiele tańsze. Irlandczycy mają jednak nadzieję, że rosnąca liczba zagranicznych gości zbilansuje straty z tytułu obniżenia podatków i przyczyni się do długoterminowego rozwoju branży turystycznej w kraju.

Obniżona stawka podatku VAT najprawdopodobniej będzie miała największy wpływ na sektor gastronomiczny, czyli restauracje i usługi cateringowe. Ponadto, fakt, że różnego rodzaju broszury i materiały reklamowe również będą objęte 9%-ową stawką podatku VAT może pozytywnie wpłynąć na przedsiębiorstwa działające w branży. Podobnie ma to się w przypadku podróży drogą powietrzną, gdzie niższe ceny lotów mają skłonić do zwiększenia ich ilości.

Irlandczycy chcą także skorzystać z Igrzysk Olimpijskich w Londynie, które odbędą się już w przyszłym roku. Planują zatem zniesienie wiz na czas trwania imprezy (lipiec – październik 2012). Zniesienie wiz najprawdopodobniej będzie miało szczególne znaczenie dla turystów z Indii.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz