HISZPANIA ZAMIERZA WPROWADZIĆ CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Daniel A. Tanner - Nov 1, 2010
0

Póki co, Hiszpania jest jednym z niewielu krajów UE, w którym w większości miejsc publicznych można palić. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce się to zmieni, gdyż najprawdopodobniej 2 stycznia 2011 roku przez parlament przejdzie projekt ustawy zakazujący palenia w miejscach publicznych.

 

Hiszpańskie bary i restauracje słyną z pełnej dymu papierosowego atmosfery, która w tym przypadku jest naturalną częścią scenerii. Hiszpanie cieszą się bowiem reputacją bardzo oddanych palaczy, a gdy w 1996 roku wydano prawo zakazujące palenia w miejscach pracy, w wielu miastach wybuchły głośne protesty.

Jako, że UE od dawna dąży do zwalczania palenia, hiszpański rząd zdecydował, że nadszedł czas na konkretne działania w tej kwestii. Co roku publikowane badania monitorujące wpływ biernego palenia na śmiertelność pracowników barów i restauracji wskazują na rosnący odsetek umieralności z powodu chorób związanych z wdychaniem dymu papierosowego. Nowy projekt ustawy, która zakazuje palenia w barach, kawiarniach, restauracjach i innych miejscach publicznych, rozpatrzony zostanie 2 stycznia przyszłego roku. Szanse na to, że ustawa nie przejdzie są bardzo nikłe.

Jeśli projekt ustawy rzeczywiście przejdzie, to Hiszpania może przekształcić się w jedno z najbardziej restrykcyjnych państw w UE. Wielu przedstawicieli branży hotelarskiej wyraża swoje wątpliwości, z tego tytułu, że zakaz palenia może odstraszyć dużą grupę turystów, którzy Hiszpanię cenili właśnie ze względu na możliwość nieskrępowanego palenia w wielu miejscach. Hotelarze szacują zatem, że zakaz palenia może narazić ich na wielomilionowe straty.

Niezależnie od tego, czy zakaz wzbudzi społeczne kontrowersje, czy nie, Hiszpania najprawdopodobniej już wkrótce stanie się jednym z najbardziej restrykcyjnych krajów UE pod względem tolerancji dla palenia w miejscach publicznych.

 

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz