GRECJA ZAMIERZA INWESTOWAĆ W TURYSTYKĘ

William Law - Jun 28, 2010
0

Mimo, że Grecja przetrwała kryzys finansowy, zobowiązana jest wydać blisko 520 mln euro na restrukturyzację swojej szeroko pojętej branży turystycznej. W związku z tym napływ dodatkowych środków staje się niezbędny aby móc na nowo efektywnie przyciągać turystów.

 

Grecja przewijała się ostatnio we wiadomościach medialnych głównie z negatywnych powodów. Kraj boryka się bowiem z ogromnymi długami, obywatele strajkują, a to wszystko potęguje wstyd i hańbę na międzynarodową skalę. Mimo to Grecja słynie głównie z słonecznych nadmorskich kurortów, doskonałej kuchni i wspaniałych zabytków. Są to elementy, które zwykły przynosić Grecji ponad 13 mln zagranicznych turystów każdego roku, poprzez to stanowiły wartość ¼ całego greckiego wzrostu gospodarczego. Po recesji z 2009 roku liczba indywidualnych turystów znacznie spadła, na czym grecka gospodarka wyraźnie ucierpiała. Natomiast droga do „odzyskania” dawnej liczby gości jest ściśle związana z środkami finansowymi, które trzeba przeznaczyć na restrukturyzacją branży turystycznej w Grecji, tak, by z powrotem zachęcić turystów do odwiedzania kraju.

Rzeczywiście, 520 mln euro ma zostać wtłoczonych do branży turystycznej w Grecji i okolicznych wysp. Pieniądze będą przeznaczone głównie na renowację hoteli i kurortów, a także na poprawę transportu i ogólnej infrastruktury. Problem polega jednak na tym, że pomimo faktu, iż Niemcy i Brytyjczycy powrócili do kondycji finansowej sprzed kryzysu, to nie przyjeżdżają już tak chętnie do Grecji, zostawiając ją z 12 procentowym spadkiem dochodów z turystyki w porównaniu z okresem sprzed recesji.

Dodatkowym problemem Grecji jest to, że jeśli nawet turyści przyjeżdżają, to wydają znacznie mniej pieniędzy niż kiedyś. W odpowiedzi na ten trend, niektóre hotele obniżają ceny nawet o 30%, co przynosi straty innym miejscom. Świetnym przykładem jest tutaj wyspa Rodos, która kompletnie nie radzi sobie z recesją. Greckie władze sądzą, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem na te trudne czasy są nowe inwestycje, które podniosą atrakcyjność turystyczną kraju.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz