5 NAJWYŻEJ POŁOŻONYCH MIAST NA ŚWIECIE

Tourism Review News Desk - Jan 24, 2011
0

Wszyscy, którzy lubią górskie klimaty i cenią sobie świeże powietrze powinni odwiedzić jedno z pięciu najwyżej położonych na świecie miast. Tourism-Review.pl, za serwisem Bootsnall.com publikuje krótkie notki o każdej z tych miejscowości.

 

 

 

Bazar Namche, Nepal

(3,500 metrów, 11,482 stóp)

Namche Bazaar w Nepalu pierwotnie pełnił funkcje lokalnego centrum handlu. Obecnie jest jednak jednym z miejsc postoju dla wspinających się na Everest Base. Miasto położone jest u zbiegu wielu pieszych szlaków w związku z czym pełni funkcję swego rodzaju centrum handlu w regionie Khumbu. Miasto posiada swój własny bank, pocztę i jednostkę policji. Szczególną sławą cieszy się natomiast miejscowy hotel, widniejący pod nieco poetycką nazwą – Everest View Hotel, który oferuje pokoje ze specjalną dostawą tlenu.

 

Lhasa, Tybet

(3650 metrów, 12002 stóp)

Do najbardziej znanych najwyżej położonych miast na świecie z pewnością należy także Lhasa – stolica Tybetu. Miasto znajduje się w Himalajach i ma ponad 250 tysięcy mieszkańców. Niegdyś, Lhasa była tradycyjną siedzibą Dalajlamy, jednak w 1959 roku władze komunistyczne w Chinach zmusiły Tenzina Gjaco do opuszczenia Tybetu i obecnie mieszka w Indiach. Mimo to miasto od zawsze było celem wyjazdów wielu pielgrzymów. Lhasa kusi przede wszystkim wieloma świątyniami buddyjskimi oraz słynnym Pałacem Potala. Miasto jest także pod opieką UNESCO.

 

Potosi, Boliwia

(4090 metrów, 13420 stóp)

Innym, wysoko położonym miastem jest Potosi w Boliwii. Miasto obecnie jest objęte programem ochrony światowego dziedzictwa UNESCO, wcześniej było natomiast miejscowością typowo górniczą i jednym z największych miast w całej Ameryce. Bogata historia wydobywania srebra w Potosi w znaczący sposób wpłynęła na tożsamość lokalnych mieszkańców i ich poczucie wyjątkowości.

El Alto, Boliwia

(4150 metrów, 13615 stóp)

El Alto w języku angielskim oznacza “wysokość” i jest najwyżej położonym miastem w Boliwii. Mieszka w nim 650 tys. ludzi, a samo miasto zostało zbudowane przy linii kolejowej, pomiędzy jeziorem Titicaca i lotniskiem La Paz.

 

La Rinconada, Peru

(5100 metrów, 16728 stóp)

Najwyżej położone miasto na świecie znajduje się w Peru. Położona na wysokości blisko 5 100 metrów La Rinconada w 2003 roku została oficjalnie ogłoszona najwyżej zamieszkanym miastem przez człowieka przez National Geographic. Miejscowi mieszkańcy, których jest około 30 tys. przeważnie pracują w lokalnej kopalni złota.

Dostarczone przez Tourism Review.pl, dostawcy aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz