10 NAJBARDZIEJ ETYCZNYCH DESTYNACJI TURYSTYCZNYCH NA ŚWIECIE

Joe McClain - Jul 12, 2010
0

Surinam, Republika Południowej Afryki i Polska – można się zastanawiać, co tak różne kraje mają ze sobą wspólnego. Jest tym specyfika tych miejsc, które są uważane jako najbardziej etyczne destynacje turystyczne na świecie. Jak wynika z najnowszego raportu „Rozwoju Światowych Najbardziej Etycznych Destynacji Turystycznych”, opublikowanego przez Ethical Traveler, te trzy kraje są na liście. Zatem przy poszukiwaniu miejsca przeznaczenia podróży, gdzie kraj przyjmujący jest przejęty troską o gości i promuje bezpieczną i zrównoważoną turystykę oraz zważa na odpowiednią ochronę ludności, należy przejrzeć 10-tkę najbardziej etycznych destynacji turystycznych na świecie, którą przedstawia Tourism-review.pl

Argentyna

Argentyna jest krajem o niezwykle urokliwych krajobrazach. Ośnieżone szczyty Andów, zakurzone równiny Patagonii, bujna dżungla z Missiones, wycieczki konne w górach Salta oraz trekking w wiecznie zielonych lasach w okolicach Lake District lub w gaucho w Pampas – to tylko jedne z wielu atrakcji jakie oferuje Argentyna. Serce tego wspaniałego kraju mieści się w jego stolicy – Buenos Aires, która jest nowoczesnym i pełnym energii miastem. Podczas gdy duch tanga rozwija się, a dziedzictwo kulturowe gaucho jest głęboko świętowane, nowoczesna Argentyna jest zupełnie inna – kosmopolityczna i perspektywiczna, w odróżnieniu od innych krajów Ameryki Południowej. Argentyńczycy charakteryzują się ogromną chęcią do życia, która jest bardzo zaraźliwa, a objawia się przez trzy wielkie miłości: do piłki nożnej, jedzenia i dobrej zabawy. Odwiedzającym, Argentyna podoba się głównie ze względu na niezwykłe smaki win, ogromne, pyszne steki oraz cudowne krajobrazy.

Belize

Dla entuzjastów plenerów, Belize stwarza nieograniczone możliwości. Ma jeden z najbardziej rozbudowanych i łatwo dostępnych systemów jaskiń, zarówno dla amatorów, jak i nieco bardziej doświadczonych. Ponadto istnieją tam świetne warunki do uprawiania snorkelingu i nurkowania. Wieża świątyni Majów z widokiem na las tropikalny, a także szereg niesamowitych morskich atrakcji przyrodniczych, będących pod ochroną, jak na przykład Rafa Koralowa – to wszystko znajduje się w Belize. Ten niewielki kraj Ameryki Środkowej ma najdłuższy ciąg rafy na półkuli zachodniej. Ponadto, w Belize znajduje się największe znane z historii miasto Majów – Caracol. W tym kraju występuje również największe stężenie występowania jaguarów na milę kwadratową. Jest to również kraj wielu kultur, grup językowych i etnicznych. Ze względu na harmonię jaka występuje między tymi grupami oraz duży poziom tolerancji religijnej i politycznej, kraj uchodzi za jeden z najbardziej przyjaznych na świecie.

Chile

Pierwszą rzeczą, która zachęca potencjalnych turystów do przyjazdu do Chile, jest niezwykły, wydłużony kształt tego kraju. Ponadto, ten południowoamerykański naród ma niezwykły układ geograficzny. Rozciąga się na powierzchni tysięcy kilometrów między jego krańcami, od terenów pustynnych, prawie zupełnie pozbawionych deszczu na północy, po niezwykłe lodowce na południu. Piękne pasmo górskie Andów, które określa wschodnią granicę kraju, rzadko bywa poza zasięgiem wzroku, co tylko dodaje uroku Chile. Takie położenie kraju jest jego naturalnym bogactwem i daje wiele możliwości dla miłośników różnego rodzaju sportów, począwszy od nart, poprzez trekking, jazdę konną, na dających nieco więcej adrenaliny dyscyplinach skończywszy. Stolica kraju, Santiago, jest ogromnym miastem położonym pomiędzy Andami, a przybrzeżnym pasmem gór. Santiago posiada wiele licznych atrakcji, takich jak chociażby muzea, czy parki, które warto odwiedzić. Obecnie Chile jest już krajem stabilnym politycznie, gdyż w 1990 roku, naród został wyzwolony spod 17-letniej dyktatury Augusta Pinocheta.

Ghana

Ghana dysponuje bardzo bogatym dziedzictwem przyrodniczym. Wąska trawiasta równina ciągnie się od wybrzeża na wschód kraju, podczas gdy na południu i zachodzie występują gęste lasy deszczowe przemianowane w parki narodowe, takie jak chociażby Park Narodowy w Kakum dla turystów ceniących ekologię. Pomimo, że parki narodowe i rezerwaty w Ghanie są stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi krajami afrykańskimi, to można tam odnaleźć różne gatunki antylop, małpy, lwy, a nawet słonie. Miejscowe lasy z kolei obfitują w ptaki i motyle. Wybrzeże Ghany jest pełne palm, piaszczystych plaż i lagun, na których można uprawiać liczne sporty wodne. Ghana oferuje 42 europejskich twierdz i zamków, w tym zamki – Elmina i Cape Coast, które zostały włączone do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako miejsce licznych wojen pomiędzy Brytyjczykami, a miejscową ludnością. Wielobarwne, tradycyjne święta są pełne przepychu i widowiskowości. Biorą w nich udział zarówno regionalni wodzowie, jak i królowa matka, jadąca na zadbanej, pełnej złota fortecy. Jednak pozostałe imprezy, pełne lokalnej muzyki i zabytków przypominają raczej bazar.

Litwa

Litwa to kraina zamków, jezior i lasów. Jej krajobraz składa się z dużej ilości równin podzielonych przez góry i wydmy wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Stolica Litwy, Wilno, jest jednym z najbardziej urokliwych miast w Europie, zwłaszcza ze względu na zbudowane w Baroku, Stare Miasto. Litwa stała się niepodległym krajem w roku 1991, tuz po upadku Związku Radzieckiego. Negocjacje z Rosją poskutkowały wycofaniem się pozostałych na Litwie wojsk rosyjskich w sierpniu 1993 roku, a przejście na gospodarkę w pełni rynkową zakończyło się w 1995 roku. Litwa jest jednym z trzech państw nadbałtyckich. Od czasu uzyskania jej członkowstwa w Unii Europejskiej, kraj podwyższył swoją pozycję na arenie międzynarodowej i zachęca do przyjazdu jak największą liczbę turystów.

Namibia

Choć nie jest tak dobrze znana, jak jej sąsiedzi, Namibia jest istnym klejnotem dla tych, którzy poszukują dzikiej fauny lub wielkich pustyni. Zasadniczo uważana za pustynną, Namibia oferuje dość duży kontrast i różnorodność krajobrazów. Pustynia Namib jest szerokim pasem wysokiej wydmy i spustoszonych równin z niesamowitym poczuciem przestrzeni. Iglasty busz sawanny i chropowate góry na centralnym płaskowyżu, ustępują majestatycznemu Kanionowi Fish River na południu. Z kolei na północy, krajobraz rozciąga się od gęstych krzewów i otwartych równin, aż po las na sawannie i tereny bujnej roślinności. Park Narodowy Etosha, trzeci co do wielkości w Afryce, swój niepowtarzalny krajobraz zawdzięcza – Etosha Pan, wielkiej depresji wyrzeźbionej przez płytkie wodopoje na południu. Satysfakcja z jego oglądania jest niesamowita. Namibia jest spokojnym i nieco zamożniejszym od swoich sąsiadów krajem, gdyż słynie z górnictwa rolnictwa, rybołówstwa i turystyki.

Polska

Jeden z najbardziej niedocenianych krajów europejskich – Polska ma bardzo wiele do zaoferowania podróżnym. Począwszy od górskiej scenerii na południu, idealnej dla narciarstwa i wspinaczki, poprzez piękne stare, zabytkowe miasta takie jak: Kraków, Gdańsk, Zamość i Puszczę Białowieską oraz krainę wielkich jezior – Mazury, na północy. Modernizacja i szybkie zmiany sprawiły, że niemal całkowicie zniszczone podczas II Wojny Światowej miasto jest dziś połączeniem dawnej tradycji z nowoczesnością pełną energii i postępu. Jednak większość turystów kieruję się prosto do Krakowa, królewskiej stolicy kraju, będącego jednocześnie architektonicznym cudem, któremu udało się przetrwać liczne wojny. Malownicze piękno Polski jest tak zróżnicowane, jak to tylko możliwe. Nad Bałtykiem znajduje się kilka wspaniałych piaszczystych plaż, a także Słowiński Park Narodowy i liczne bagna oraz wydmy. W północno-wschodniej części kraju położone są Mazury – kraina wielkich jezior, będąca swego rodzaju placem zabaw dla miłośników żeglarstwa. Z kolei wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest obszarem wapiennym składającym się z dawnych jaskiń i zamków średniowiecznych.

Seszele

Odizolowana od świata, rajska wyspa, będąca przedmiotem marzeń – Seszele, oferuje piękne plaże, turkusowe morze i rozkosznie ciepłą wodę. Niespotykane rośliny żyją na archipelagu Oceanu Indyjskiego: nie mniej niż 81 gatunków jest częścią bujnego lasu tropikalnego, który obejmuje wyspy przybyłej tam dwa wieki wcześniej ludności. Najbardziej znanymi są coco-de-mer (kokos morski) oraz Praslin z rodziny, która rośnie w Vallée de Mai. Seszele są również dużą atrakcją dla obserwatorów ptaków. Występuje tam ponad dwa miliony ptasich gniazd na Bird Island. Ponadto znajdują się tam największe na świecie kolonie ptaków tropikalnych, których można poszukiwać na Aride. Przez 150 lat, kiedy Seszele były odizolowane od reszty świata i ignorowane przez główne europejskie potęgi, wypracowały sobie własny kształt tradycji, języka i kultury.

Republika Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki jest wizualnie zapierającym dech w piersiach krajem wielkich równin, falistych gór, złotych plaż i nieurodzajnych pustyń. Dużą frajdę sprawia oglądanie niezwykłego i bardzo zróżnicowanego krajobrazu RPA, od styranych słońcem słoni, po pluskające się pingwiny. Obraz miast w RPA jest również bardzo zróżnicowany, od zatłoczonego Johannesburga w jego sercu, do kosmopolitycznego Kapsztadu – eleganckiej europejskiej enklawy na brzegu Oceanu Atlantyckiego. Pomiędzy nimi rozpościera się Safari i oryginalne miasta przedzielone puszczą Karoo. Ale to nie wszystko. RPA oferuje również dostęp do morza Durban i scatterings w nadmorskich kurortach, wzdłuż Garden Route. Wielka różnorodność występuje także wśród mieszkańców tego kraju. Istnieje tam bowiem aż 11 języków narodowych, które wywodzą się z połączenia rdzennej ludności i dziedzictwa kolonializmu. Podsumowując, głównymi atrakcjami Republiki Południowej Afryki są: jej różnorodność przyrodnicza, Safari, Park Narodowy Krugera oraz unikalne afrykańskie zabytki.

Surinam

Surinam – często pomijany, choć bardzo piękny kraj, pełen tropikalnych puszczy, dzikiej przyrody i fascynującej kultury. Jego stolica – Paramaribo, pochodzi z XVII wieku i jest dobrym punktem wyjścia dla wszystkich odwiedzających. Jednak główną atrakcją Surinamu są jego tropikalne lasy deszczowe, które zajmują prawie 80% powierzchni kraju i są domem dla różnorodności przyrody. Surinam graniczy z Oceanem Atlantyckim, Marowijną, Gujaną Francuską i Brazylią. Do czasu przybycia Hiszpańskich kolonizatorów, pod koniec XV wieku, Surinen (pierwotni mieszkańcy Surinamu), zostali wyparci przez Indian. W 1954 roku, Surinam, z Antyli Holenderskich, stał się autonomicznym regionem  w ramach Królestwa Holandii, a pełną niepodległość uzyskał w roku 1975.

Dostarczone przez Tourism Review.pl, dostawcy aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz