10 NAJBARDZIEJ ZNANYCH MIEJSC ZWIĄZANYCH ZE ŚWIATEM KINA

Tomas Haupt - Sep 6, 2010
0

Współcześni ludzie uwielbiają oglądać filmy, gdyż jest to jeden ze sposobów na ucieczkę od rzeczywistości i problemów dnia codziennego. Filmy przenoszą nas do wyimaginowanego świata, w którym nawet najskrytsze marzenia mogą się spełnić. Kochamy siedzieć przed ekranem telewizora lub komputera i na chwilę stracić kontakt z codziennymi troskami. Jednak na pozór wyimaginowany świat filmu zawsze ma jakąś rzeczywistą lokalizację – miejsce, w którym został nakręcony. Często zdarza się tak, że przed nakręceniem filmu miejsce to jest mało znane i niepopularne, a po jego emisji, staje się sławne. W oparciu o serwis Movie-location.com, redakcja Tourism-review.pl wybrała 10 najsłynniejszych miejsc, w których nakręcono największe filmowe hity.

Casablanca (1942)

Dla wielu widzów, Casablanca jest jednym z najbardziej znanych filmów Amerykańskich. Chociaż większa jego część kręcona była w studio, to istnieje jeszcze wiele miejsc związanych z filmem, które można odwiedzić. Większość rekwizytów z Casablanci znajduje się w VIP Studio Warner Bros. Jeśli jednak chcemy obejrzeć na przykład oryginalny samolot z filmu, musimy udać się Studia Disney’a w Orlando na Florydzie. Znajduje się on na tzw. wystawie Casablanca Tableau.

 

Ojciec Chrzestny (1973)

Ojciec Chrzestny w reżyserii Francisa Forda Coppoli, z udziałem Al Pacino i Marlona Brando należy do najbardziej znanych filmów gangsterskich w historii światowej kinomatografii. Większość jego scen kręconych była w Nowym Jorku, głównie w sudio filmowym East 127th Street, East Harlem w Second Avenue. Przykładowo, scena ślubu została nakręcona na Staten Island, w ogrodzie przy Longfellow Road 120. Z kolei bar, w którym Sollozo spotykał się z Lucia Brasi znajduje się w Hotelu Edison przy West 47th Street 228. Istnieje oczywiście wiele innych miejsc w Nowym Jorku związanych z filmem. Niektóre sceny kręcone były także w Los Angeles, Nevadzie i we Włoszech.

 

Lśnienie (1980)

Lśnienie jest jednym z najbardziej znanych filmów w reżyserii Stanleya Kubicka, a słynny Hotel Overlook znajduje się w Timberline Lodge w Mount Hood w stanie Oregon. Jednakże, pozostałe sceny zostały niemal w całości nakręcone w Elstree Studios w Hertfordshire w Anglii. Jeśli jednak jesteś prawdziwym fanem Kubicka z pewnością powinieneś wybrać się w góry w stanie Oregon, a kto wie, być może zdarzy się tam coś dziwnego…

 

Amadeus (1985)

Amadeus w reżyserii Milosa Formana został niemal w całości nakręcony w Pradze i Wiedniu. Miejscem lokalizacji wielu scen jest Stare Miasto w Pradze – stolicy Czech. W kilku ujęciach można także dostrzec Małe Miasto i Most Karola. Niektóre sceny były również kręcone w Teatrze Estates, który niewiele zmienił się od czasów Mozarta. Innym miastem, które można zobaczyć w filmie jest usytuowany we wschodniej części Moraw - Kromeriz, w którym znajduje się wspaniały pałacach będący miejscem spotkania Mozarta z Salieri.

 

Pulp Fiction (1994)

‘Pulp Fiction’ Quentina Tarantino było kręcone głównie w okolicach Los Angeles. Pumpkin i Honey Bunny jadali obiady w Hawthorne Grill, przy 13763 Hawthorne Boulevard przy 137 Street, Hawthorne, na południe od Los Angeles. Motel, w którym ukrywał się Butch to Glen River Motel znajdujący się przy 2934 Riverside Drive w Los Angeles. Mecz odbywa się w Teatrze Raymond, 129 North Avenue Raymond w Pasadenie. Jeśli jestes prawdziwym fanem filmu ’ Pulp Fiction’, to nie możesz pominąć tych miejsc.

 

Forest Gump (1995)

Forest Gump należy do najbardziej poruszających filmów lat 90-tych. Został on nakręcony w Południowej Karolinie niedaleko Beaufort. Ławka, na której Forest rozmawiał z tymi którzy go chcieli słuchać znajdowała się przy Chippewa Square, w Savannah, w stanie Georgia. Oryginalna ławka jest obecnie częścią wystawy w Muzeum Historii Savannah, przy 303 Martin Luther King Jr Boulevard.  Sceny w Uniwersytecie kręcone były w Kalifornii. Stadion futbolowy, to Weingart Stadium of East Los Angeles College, przy1301 Avenida Cesar Chavez. Szpital w filmie to placówka Ebell przy 4400 West Eighth Street, w Los Angeles. I w końcu, najbardziej rozpoznawalne miejsce w filmie - Lincoln Memorial w Waszyngtonie.

Braveheart - Waleczne Serce (1996)

‘Braveheart’, słynny film historyczny o Williamie Wallace, został nakręcony niemal wyłącznie w Szkocji, w Highlands w okolicach Loch Leven i Glen Coe. Wieś, gdzie urodził się William Wallace została zbudowana w dolinie Glen Nevis, u stóp góry Ben Nevis. Sceny wewnątrz zamku Mornay były kręcone w Edinburgh Council Chamber. Niektóre fragmenty filmu były również nagrywane w Irlandii, niedaleko Dublinu.

 

Zakochany Szekspir (1999)

Innym filmem, nakręconym w Wielkiej Brytanii był Zakochany Szekspir. Dom Violi, głównej bohaterki filmu znajduje sie przy Broughton Castle w Banbury, Oxfordshire. Balkon został specjalnie dodany do okna na potrzeby filmu. Występ Dwóch Panów z Werony odbył się w Great Hall of Middle Temple w Londynie. Przyjęcie z fajerwerkami w  Greenwich, gdzie Viola spotkała się królową, zostało nakręcone w Hatfield House w Hatfield, Hertfordshire. Hatfield jest położone na północ od Londynu. Kościół św Bartłomieja w Londynie jest kościołem, w którym Szekspir prosi o przebaczenie, po dowiedzeniu się o zabójstwie Kita Marlowe’a. Inne sceny kręcone były też na przykład w Eton College. Jeśli kochasz twórczość Williama Szekspira, to musisz koniecznie odwiedzić  Wielką Brytanię.

Władca Pierścieni (2001-2003)

‘Władca Pierścieni’, na podstawie powieści autorstwa J.R.R. Tolkiena, został nakręcony w Nowej Zelandii rozsławiając ten kraj. Peter Jackson wybrał Nową Zelandię jako ‘Śródziemie’ w filmie, a niektórych miejsca pokazanew filmie są prawie niedostępne. Tongariro National Park i trzy wulkany: Mount Ruapehu, Mt Tongariro i Mt Ngauruhoe stanowiły idealne miejsce na lokalizaję dla ‘Mordor’. Wyspa Południowej i Alpy Południowe zagrały w filmie ‘Misty Mountains’. Farma Alexandra, w pobliżu Matamata, na Wyspie Północnej jest domem Bilbo i Froddo. Jednakże, Nowa Zelandia moze stać sie rajem nie tylko dla fanów filmu ‘Władca Pierścieni’, ale i dla każdego kto odwiedzi ten wspaniały zakątek świata…

 

Harry potter i kamień filozoficzny (2001)

Harry Potter to kolejny film, który został nakręconyw Wielkiej Brytanii. Kings Cross, Pancras i Euston Road, London House, Australia House lub Regent's Park Zoo w Londynie, zostały wybrane na scenerię do tego filmu. Wejściem do ‘Leaky Cauldron’ jest ‘Bull's Head Passage’ w Leaden Hall Market w Londynie. Na miejsca akcji filmu  zostało wybranych również kilka lokalizacji poza Londynem , na przykład jednym z najbardziej znanych miesjc była katedra Durham w Durham.

Dostarczone przez Tourism Review.pl, dostawcy aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz