BADANIE PREFERENCJI PODRÓŻUJĄCYCH W NIEMCZECH: ELASTYCZNOŚĆ JEST NAJWYŻSZYM PRIORYTETEM

Michael Trout - Mar 8, 2021
0

Pandemia Covid-19 ma uderzający wpływ na świat, jaki znamy, a branża turystyczna należy do sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem. Dotyczy to wszystkich czynników w branży, od częstotliwości podróżowania po zachowania turystów. Zwyczaje podróżnicze obywateli Niemiec były tematem ostatniego badania przeprowadzonego przez ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V.).

ADAC jest największym stowarzyszeniem motoryzacyjnym w Europie. W swoim badaniu skupili się na niemieckich turystach i zmianach w ich zachowaniach podróżniczych w czasie pandemii. W badaniu wzięło udział około 5000 osób, które zostały zapytane o wpływ pandemii Covid-19 na ich preferencje.

Niechęć do Podróży

Wciąż istnieje ogólna niechęć do podróżowania i rezerwowania wakacji. Niechęć do rezerwacji można zauważyć w czasie dokonywania rezerwacji. Prawie połowa respondentów chce rezerwować z krótkim wyprzedzeniem lub wcale. Mimo to jedna trzecia Niemców chce w tym roku wydać na wakacje więcej pieniędzy niż w 2020 roku.

Wciąż jednak wątpliwe jest, czy w najbliższej przyszłości uda się osiągnąć poziom sprzed koronawirusa w branży turystycznej. Mniej więcej co piąty ankietowany w wieku powyżej 40 lat nie spodziewa się, że w bieżącym roku będzie mógł ponownie wyjechać w podróż.

Niemcy jako Popularny Cel Podróży

Innym ciekawym wnioskiem z badania jest to, że prawie dwie trzecie Niemców chce w tym roku wyjechać na urlop do swojego kraju. Nieco mniej niż połowa chce wyjechać do innych krajów europejskich, a tylko 16 % jest zainteresowanych wyjazdami poza Europę.

W perspektywie średnioterminowej Niemcy będą prawdopodobnie jeszcze bardziej popularnym wyborem. Jak wynika z badania, Niemcy wyraźnie wyprzedzają inne kraje europejskie, a przede wszystkim pozaeuropejskie, jako cel podróży w perspektywie średnioterminowej.

Kempingi i Mieszkania Wakacyjne na Wynajem Zyskują na Popularności

Po tym, jak 42 % ankietowanych musiało w ubiegłym roku odwołać lub zmienić rezerwację swojego głównego urlopu z powodu pandemii, poszczególne rodzaje urlopu, takie jak kemping lub wynajęte mieszkania wakacyjne, są obecnie bardziej popularne niż wcześniej. Inne formy urlopu, takie jak pensjonaty czy mniejsze hotele, będą więc prawdopodobnie w przyszłości bardziej preferowane.

"Badanie zachowań podróżniczych Niemców pokazuje wyraźnie jedno: ludzie chcą podróżować jak dawniej, ale chcą pozostać elastyczni i w większym stopniu korzystać z mniejszych jednostek, takich jak mieszkania wakacyjne. Ta indywidualizacja stwarza również szanse dla mniejszych firm i rozwoju nowych miejsc wakacyjnych", powiedział członek zarządu ADAC Dieter Nirschl.

Podróżowanie Samochodem

Kolejnym aspektem, w którym zmieniły się zachowania podróżne Niemców, jest elastyczność rezerwacji. Ogólnie rzecz biorąc, rosną wymagania dotyczące warunków anulowania rezerwacji.

Podróżowanie samochodem prawdopodobnie będzie również odgrywało znacznie większą rolę w przyszłości niż w latach przedkoronawirusowych. 44% ankietowanych stwierdziło, że w 2019 r. wyruszyło samochodem na wakacje. W 2020 r. było to 63%, a w przyszłości więcej osób będzie korzystać z samochodów.

Jak wynika z badania, podróżowanie samolotem przeżyło w minionym roku tylko chwilowy zastój. Za około trzy do pięciu lat aż 44% - a więc o 9% więcej niż w 2019 roku - chce ponownie wybrać się na wakacje samolotem. Również kolej może zaliczyć się do zwycięzców i czeka ją okres wzrostu.

"Pomimo pandemii, turystyka, zatrudniająca trzy miliony pracowników, jest i pozostanie bardzo ważnym czynnikiem gospodarczym w Niemczech" - powiedział Nirschl. "Dlatego też politycy muszą nadal pomagać branży w przejściu przez ten ciężki kryzys i jak najszybciej pokazać jej nową perspektywę startu" - podsumował.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz