ZAMEK BLED OBCHODZI TYSIĘCZNĄ ROCZNICĘ POWSTANIA

James Morris - May 16, 2011
0

Uznawany za jeden z najważniejszych symboli Słowenii – Zamek Bled znajduje się na skarpie i od bardzo wielu lat jest przynętą dla turystów z całego świata. W tym roku zamek obchodzi swoje 1000-lecie.

 

Słowenia będąca częścią dawnej Jugosławii, ostatnimi czasy cieszy się bardzo dobrą reputacją wśród wczasowiczów. Zimą kraj zachęca pięknymi krajobrazami i dużymi możliwościami narciarskimi, natomiast latem modne są tam wycieczki rowerowe po miejscowych zabytkach. Wiele spośród takich wycieczek prowadzi do Zamku Bled – jednej z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Słowenii. Wysoka na ponad 130 metrów budowla w tym roku obchodzi 1000-lecie swojego istnienia.

Pierwsza pisemna wzmianka o Zamku Bled pochodzi z roku 1004, kiedy to niemiecki król Henryk II obdarował zamek majątkiem biskupstwa Brixen. Tym samym niemiecki cesarz wzmocnił swoje wpływy w północnej części Włoch. W tym czasie na skale znajdowała się jedynie wieża późniejszego zamku, który jako Bled znany był dopiero w roku 1011.

Mający dość zawiłą historię zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1947 roku na dachu zamku wybuchł pożar, niszcząc znaczną jego część. Na szczęście trzy lata później, w 1950 przeprowadzono liczne prace remontowe, które przywróciły zamkowi jego dawny urok i przygotowały go na wizyty turystów z całego świata.

Obecnie, zamek z rozpościerającym się widokiem na Jezioro Bled każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Pod koniec maja bieżącego roku na terenie zamku odbędzie się szereg uroczystości związanych z tysięczną rocznicą istnienia.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz