HELSINKI: PIERWSZE MUZEUM GUGGENHEIMA W EUROPIE PÓŁNOCNEJ

Denise Chen - Jan 31, 2011
0

Burmistrz stolicy Finlandii – Helsinek ujawnił niedawno plan otwarcia Muzeum Guggenheima. Plan wymaga jednak bardzo wnikliwej oceny, która może potrwać nawet do końca roku.

 

Muzeum Guggenheima, to bardzo szanowana instytucja, mająca swe przedstawicielstwa w wielu  miastach na świecie. Muzeum to, jest uważane jako wyznacznik trendów w nowoczesnej sztuce,  oraz miejsce prezentacji intrygującej architektury. Utworzenie takiego muzeum wymaga starannego wyboru jak i znacznych nakładów finansowych, na które nie każde miasto może sobie pozwolić. Najnowszych entuzjastów zdobyła ta inicjatywa w stolicy Finlandii Helsinkach.

Burmistrz Helsinek, Jussi Pajunen ujawnił, że miasto to rozważa możliwość współpracy z fundacją Guggenheima. Helsinki od 1990 roku postawiły na odnowę swego wizerunku w dziedzinie kultury i sztuki i przedstawiają obecnie z dumą dużą różnorodność działań w tej dziedzinie. Jak to przedstawił burmistrz Pajunen, „Helsinki spełniają szczególną role w upowszechnianiu i rozwoju kultury w Finlandii” . Fundacji Guggenheima zostały zlecone do przeprowadzenia badania w sprawie budowy nowego muzeum, a projekt muzeum kosztujący 2,5 mln dolarów ma sie zakończyć w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Gdy projekt ten zostanie zrealizowany, to Helsinki dołączą do grona tak znamienitych miast jak Nowy Jork, Berlin, Wenecja czy Bilbao. Muzeum Guggenheima może jednak stać się zarówno źródłem sukcesu jak i również niepowodzenia. Stworzenie takiej instytucji kulturalnej wymaga dużych nakładów finansowych, i podczas gdy muzeum w Bilbao przynosi rekordowe zyski, to w tym samym czasie projekty w meksykańskiej Guadalajarze i w litewskim Wilnie skończyły się finansową klapą. Najnowszym projektem jest budowa ogromnego muzeum Guggeneima w Abu Dabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które ma być otwarte w ciagu kilku najbliższych lat.

Ostateczna decyzja odnośnie budowy muzeum zapadnie na początku 2012 roku, I jeśli będzie pozytywna, to stworzy wyjątkową szansę dla pokazania Helsinek z nowej perspektywy oraz pozwoli temu miastu dołączyć do grona nielicznych miast na świecie szczycących się takim obiektem.

 

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz