NOWA SUPERBAKTERIA ZAGRAŻA INDYJSKIEJ TURYSTYCE MEDYCZNEJ

Gary Diskin - Aug 23, 2010
0

W Indiach wykryto zupełnie nową superbakterię, która jest odporna na wszystkie znane dotąd antybiotyki. Co najgorsze DM-1 (New Delhi metallo-beta-lactamase 1), bo tak nazwano tę bakterię, może doprowadzić do ogromnych strat w branży turystyki medycznej.

 

Superbakteria została oznaczona symbolem DM-1 i od kilku tygodni doprowadza do obłędu indyjskich lekarzy i obywateli, gdyż najprawdopodobniej miejscem pochodzenia tej bakterii jest stolica Indii – Delhi. Miejscowi lekarze twierdzą z kolei, że mimo nienajlepszej reputacji i występowania tam wielu bakterii brzusznych, Delhi nie ponosi odpowiedzialności za nową superbakterię.

Niektórzy twierdzą, że nową bakterię do Indii przynieśli Brytyjczycy oddający się tam różnym zabiegom medycznym. Niezależnie jednak od tego, kto i gdzie ją przeniósł, zgodzić się trzeba z dwoma faktami. Po pierwsze, bakteria ta jest szczególnie groźna, gdyż jest odporna na wszystkie antybiotyki. Po drugie, jej istnienia może katastrofalnie wpłynąć na turystykę medyczną.

Każdego roku do Indii i Pakistanu przybywają tysiące turystów, którzy przechodzą tam planowane operacje i różnego rodzaju zabiegi, na które w Wielkiej Brytanii musieli by bardzo długo czekać i wydać znacznie większe sumy pieniędzy. Wiele z tych turystów posiada w Indiach również bliskich lub krewnych, więc podróż do tego kraju nie jest przez nich postrzegana jako wyjazd w nieznane. Jest jednak mało prawdopodobne, by turyści ci mimo tego co się mówi o DM-1 podjęli ryzyko i nadal wyjeżdżali. Efekt ten potęgują światowe media, poprzez które ludzie zaczynają się bać wyjeżdżać nie tylko do Indii, ale także nawet do Wielkiej Brytanii.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz