ZWROT PODATKU VAT PRZYCIĄGA TURYSTÓW DO ŁOTWY

Samuel Dorsi - Oct 17, 2011
0

Ilość przyjazdów do Łotwy, a zwłaszcza do stolicy kraju – Rygi znacząco wzrasta. Turyści ze względu na atrakcyjne ceny, bardzo często decydują się tam na liczne zakupy.

 

Odkąd granice kraju są otwarte dla turystów z całego świata, Ryga cieszy się bardzo dużą popularnością. Jej egzotyczny klimat, średniowieczne zabytki i stosunkowo niskie ceny przyciągają tysiące turystów.

Znaczącą rolę w kontekście ostatnich sukcesów w Rydze odegrała również turystyka medyczna ze względu na specjlaną opłatę podatkową, która wspiera miejscową gospodarkę.

Niemałe znaczenie mają także liczne miejscowe sklepy wolnocłowe, które pozwalają turystom na zakup produktów tańszych o podatek VAT.

Fakt ten sprawia, że zakupy w stolicy Łotwy są atrakcyjne dla wszystkich – niezależnie od zasobności portfela. Dzięki temu unikalne butiki w starej części Rygi są teraz jeszcze bardziej przystępne i atrakcyjne, niż wcześniej, albowiem turyści nawet jeśli wydadzą zbyt dużo pieniędzy podczas pobytu, to i tak dostaną zwrot podatku VAT.

VAT można odzyskać na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest wypełnienie forumlarza VAT w formie elektronicznej za pośrednictwem łotewskiego systemu administracji. Innym rozwiązaniem jest na przykład zakup specjalnych niebieskich opakowań uprawniających do zakupu produktów bez VAT, który jest zwracany po wyjeździe z kraju.

Pociąga to za sobą wydanie minimalnej kwoty w wysokości 40 euro, co z kolei zachęca turystów do naginania swoich wakacyjnych budżetów. W związku z tym „Global Blue” staje się coraz bardziej znaną marką, która budzi zaufanie wśród zakupowiczów w Rydze.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz