PODRÓŻE W KOSMOS JUŻ W 2015 ROKU?!

Larry Brain - Sep 27, 2010
0

Podróże kosmiczne stały się intrygującym tematem w ostatnim okresie. Jak można wnioskować z ostatnich doniesień z firmy Boeing, pierwszy krok w kierunku uruchomienia turystyki kosmicznej został już uczyniony, a projekt „kosmicznej taksówki” może wejść w życie już w 2015 roku.

 

Astronauci są wysyłani w przestrzeń kosmiczną dosyć regularnie, a niektórzy z nich przebywają tam nawet po kilka miesięcy. Jednakże idea wycieczek w kosmos wydawała się odległa w czasie. Dotychczas jedynie Rosyjska Agencja Kosmiczna oferowała możliwość wycieczek na orbitę okołoziemską do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zgodnie z tym co przedstawił Boeing, pojawi się wkrótce konkurencyjna do Rosjan, oferta lotów w kosmos w kooperacji z firmą Space Adventures z Wirginii. Firma ta ma już doświadczenie w organizowaniu takich wypraw w kosmos na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz.

Boeing otrzymał kwotę 50 mln dolarów, w postaci grantu od rządu USA na rozwój nowego środka transportu dla astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pojazd o nazwie CST-100 (Crew Space Transportation capsule) będzie posiadał 7 miejsc siedzących, które będą wykorzystywane zarówno przez astronautów jak i potencjalnych turystów, których będzie stać na tego rodzaju podróż „kosmiczną taksówką”.

NASA oczekuje, ze sprzedaż miejsc w “taksówkach kosmicznych”, pozwoli zaoszczędzić trochę środków wydanych na uruchomienie tego rodzaju transportu. Niestety, tylko niewiele osób będzie miało szczęście podróżować tego rodzaju transportem – podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej szacunkowo ma kosztować od 35 do 40 mln dolarów. Oczywiście wraz z postępem technicznym, cena za tego rodzaju usługę może spadać, jednakże zapewne nigdy nie osiągnie ceny zbliżonej do 4000 dolarów. Boeing i firma Space Adventures są jednak bardzo pozytywnie nastawieni do tego projektu i przewidują uruchomienie pierwszych lotów na 2015 rok.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz