SKANDALE I OSZUSTWA NA SZCZYCIE ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI TURYSTYKI

Andrew J. Wein - Dec 14, 2020
0

Dwóch ostatnich sekretarzy generalnych Światowej Organizacji Turystyki, UNWTO, oficjalnie i publicznie potępiło niedopuszczalne nadużycia związane z wyborem następnego sekretarza generalnego na lata 2022-2025.

Jak już informowały media światowe, obecny sekretarz generalny UNWTO, Zurab Pololikaszwili z Gruzji, zagrał poniżej pasa, aby zapewnić mu ponowny wybór na szefa organizacji poprzez próbę wyeliminowania wszelkiej potencjalnej konkurencji. Te sztuczki częściowo zawiodły, ponieważ Bahreinowi udało się przedstawić mocną kandydaturę, podczas gdy inni obiecujący kandydaci nie byli w stanie zrobić tego samego.

Tym razem skandal stał się oficjalny i globalny, ponieważ dwie ostatnie osobistości, które zajmowały to stanowisko przez ostatnie 20 lat, Francesco Frangialli (od 1998 do 2010 roku) i dr Taleb Rifai (od 2010 do 2017 roku) nie mogli już dłużej znosić tych spisków i właśnie opublikowali szkicowy list potępiający tę próbę zamachu.

Otwarty list został publicznie wysłany do 159 ministrów turystyki na całym świecie, którzy mają wybrać następnego Sekretarza Generalnego, a adresatem listu będzie również Sekretarz Generalny ONZ, od którego zależy UNWTO. Jest to wielka premiera dla ONZ, która nie będzie już w stanie ukryć swojego oblicza.

Pod względem dyplomatycznym, dwóch byłych Sekretarzy Generalnych Światowej Organizacji Turystyki wskazuje, że są oni szczególnie zaniepokojeni tym problemem i że chcą zachować szczerość i uczciwość procesu wyborczego przy wyborze Sekretarza Generalnego UNWTO. Dlatego też usilnie sugerują oni, aby termin składania kandydatur został przedłużony do jego normalnego terminu przypadającego na koniec marca 2021 roku.

Należy przypomnieć, że termin ten został nagle przyspieszony o prawie 5 miesięcy (do 17 listopada 2020 r.), decyzja ta została ogłoszona 15 września 2020 r., mimo że ostateczne głosowanie odbędzie się dopiero pod koniec 2021 r.! Ten powrót do tradycyjnych terminów procesu wyborczego pozwoliłby wszystkim innym potencjalnym kandydatom na złożenie swoich kandydatur.

Ten list powinien poruszyć ONZ, ale zegar tyka. Dla Zuraba Pololikaszwilego ustawiony tykający zegar jest nadzieją, że spotkanie Komitetu Wykonawczego UNWTO odbędzie się 18 stycznia. Komitet ten, który skupia tylko 20% członków, ma wygórowane uprawnienia do wyboru jedynego kandydata, który zostanie poddany pod głosowanie na Walnym Zgromadzeniu w październiku 2021 roku.

W międzyczasie Zurab Pololikaszwili kontynuuje promowanie swojej kandydatury wobec jedynie tych krajów, które wchodzą w skład tego Zarządu, organizując, pomimo pandemii, oficjalne wyjazdy do tych krajów, obiecując im znaczne korzyści na nadchodzące lata w zamian za ich cenne głosy podczas wyboru kandydata. Według niektórych dobrze doinformowanych źródeł, Brazylii i Chile zaoferowano ważne stanowiska w organizacji, a Arabia Saudyjska uzyska otwarcie czołówki UNWTO, która nadzorowałaby blisko 13 krajów w swoim regionie...

A dla Zuraba Pololikaszwilego ważne jest również, aby kandydat (w tym przypadku on) został wybrany na początku 2021 roku, ponieważ wybór ten zostałby dokonany przed oficjalną publikacją sprawozdań UNWTO. Zazwyczaj taka publikacja sprawozdań finansowych ma miejsce około maja i zawsze przed posiedzeniem Rady Wykonawczej, która może je w ten sposób kontrolować.

Jest zwyczajem, że jeśli sekretarz generalny jest kandydatem na reelekcję, wszystkie podróże w celu promowania jego kandydatury muszą odbywać się na jego koszt i być finansowane z osobistych środków. Stanowi to z pewnością mały problem dla Zuraba Pololikaszwilego, który zorganizował w tym roku, nie licząc kosztów, oficjalne wizyty na koszt UNWTO we wszystkich tych krajach, których głosy są dla niego ważne. Jego poprzednika, dr Taleba Rifaia, już to poruszyło i nie zawahał się przypomnieć opinii publicznej o tej regule, a Zurab Pololikaszwili nie wydawał się chętny do jej uwzględnienia.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz