STAMBUŁ - MIASTO BĘDĄCE KOLEBKĄ WIELOKULTUROWOŚCI

Justin N. Froyd - Jan 10, 2011
0

Dwadzieścia lat temu Stambuł przyciągał przede wszystkim poszukiwaczy przygód i miłośników kultury, u których komfort i poczucie bezpieczeństwa zostały wyparte przez czystą fascynację. Jednak dziś miasto przekształciło się w dynamiczną metropolię, która urzeka pięknem i wielokulturowością.

 

Stambuł od zawsze był miejscem krzyżujących się kultur, miejscem gdzie cywilizacja wschodu styka się z zachodem, fascynując tym historyków i miłośników kultury. II Wojna Światowa i lata późniejsze nie były jednak dla lokalnych mieszkańców zbyt przyjemne i przyniosły ogromne zniszczenia. Zniszczony i niebezpieczny Stambuł do początku lat 90-tych nie był więc uważany za przyjazne dla turystów miejsce. Ostatnie dwudziestolecie okazało się jednak wiele łaskawsze dla miasta i w ubiegłym roku Stambuł został uznany za najbardziej dynamiczne miasto 2010 roku.

W przeciwieństwie do całości kraju, Stambuł wydaje się być bardzo nowoczesnym i wielokulturowym miastem. Wiele osób przyjeżdża tu, aby zyskać kilkuletnie doświadczenie zawodowe przed wyjazdem lub osiedleniem się w kraju. Gospodarka w Stambule odniosła spektakularny sukces pomiędzy rokiem 2009, a 2010, kiedy to odnotowano wzrost na poziomie 5,5%. Wzrósł wtedy także odsetek zatrudnienia o 7,3%. Ekonomiści i inwestorzy zwracają natomiast uwagę na znaczny wzrost w sektorze hotelarskim.

Miasto jest świetnie prosperującym lokalnym centrum kultury i sztuki, a miejscowy Biennale jest wielkim wydarzeniem skupiającym miłośników sztuki. Grupa bogatych tureckich inwestorów planuje także uruchomić w Stambule galerie i sklepy sieci Sotheby’s.

 

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz