SMEDEREWO - ŚREDNIOWIECZNA STOLICA SERBII

Daniel A. Tanner - May 30, 2011
0

Jedno z serbskich miast – Smederewo jest niekwestionowaną skarbnicą dorobku kulturalnego kraju. Jego historia sięga czasów rzymskich, a obecnie o każdej porze roku oferuje mnóstwo różnorodnych atrakcji turystycznych.

Smederewo leży niespełna 40 km na południe od Belgradu, w miejscu, gdzie spotykają się dwie rzeki – Dunaj i Jezava. Pierwsze zapiski historyczne wspominające o mieście pochodzą z I wieku p.n.e.

Do najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na dzisiejszy wygląd i charakter miasta zaliczyć można decyzję o wyborze stolicy, której funkcje pełniło wtedy właśnie Smederewo oraz zwrócenie Belgradu w ręce Węgier w 1427.

Brankovic potrzebował bowiem spektakularnego miasta, które będzie dobrze zabezpieczone i łatwe do obrony. Smederewo Fortress od powstania w 1430 roku do dziś uważana jest natomiast za jedno z największych osiągnięć serbskiej architektury wojskowej.

Niczyjej uwadze nie powinien ujść także fakt, iż Smederewo do dziś uważane jest za największą średniowieczną twierdzę w Europie. Niestety jednak w drugiej połowie XV wieku doszło do inwazji tureckiej, w wyniku której do końca XIX wieku miasto pozostało w rękach Turcji.

Miejscowy klimat stwarza idealne warunki do produkcji wina stąd też Smederewo często bywa nazywane miastem winogron i wina. Z tego też tytułu każdego roku odbywa się tam wiele imprez i różnego rodzaju festiwali.

Miasto urzeka przede wszystkim swoim średniowiecznym klimatem, dysponując przy tym takimi zabytkami, jak między innymi: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XV wieku, czy mając historyczną wartość drzewo Karadjordje Mulberry. Innym wartym odwiedzenia budynkiem Villa Orbgrenovics, która była letnią rezydencją serbskiej dynastii Obrenovics.

Urok miasta i wielość znajdujących się w nim zabytków sprawiają, że nie jest to destynacja tylko na jeden dzień. Jedną z najbardziej popularnych opcji zakwaterowania jest Hotel Car Smederevo, który oferuje bardzo wysoki standard usług obejmujący między innymi basen, centrum fitness, dostęp do Internetu, sale konferencyjne, bezpłatny parking oraz restauracje.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz