KARPATY WYMAGAJĄ SZCZEGÓLNEJ OCHRONY

Tourism Review News Desk - Jun 20, 2011
0

Siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej podpisało ostatnio protokół o zrównoważonym rozwoju turystyki, który ma głównie na celu ochronę pasma górskiego Karpat.

 

Konwencja Karpacka została utworzona w 2003 roku przez siedem państw europejskich, które mają dostęp do tego niezwykłego pasma gór. Teraz, ministrowie reprezentujący Słowację, Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię, Serbię i Ukrainę łączą swoje siły w celu zagwarantowania zrównoważonego rozwoju turystyki w tym specyficznym regionie, przy jednoczesnej ochronie jego ekosystemu.

Turystyka jest kluczem dla regionu, a skoordynowane działania mają na celu poprawę w gospodarowaniu tym skarbem naturalnym, jakim bez wątpienia Karpaty są.

Karpaty urzekają przede wszystkim niesamowitym krajobrazem i od lat są jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych wśród miłośników gór z całego świata. Lokalny ekosystem musi być jednak zachowany, gdyż Karpaty są domem dla niektórych ssaków, takich jak: niedźwiedź brunatny, wilk i ryś. W regionie często spotkać można także żubry, łosie, dziki oraz ptaki – orła, puchacza, cietrzew, jak również wiele gatunków rzadkich owadów.

Podczas ostatniego spotkania w Bratysławie, kiedy to Słowacja przejęła przewodnictwo w Konwencji Karpackiej, wszystkie kraje członkowskie podpisały także protokół w sprawie zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie, który został opracowany przez UNWTO oraz Program Ochrony Środowiska ONZ.

Podobnie jak w przypadku innych międzynarodowych konwencji, także ta inicjatywa ma na celu poprawę współpracy i ustalenie wspólnej strategii działania, która w dłuższym terminie będzie miała pozytywny wpływ na karpacki ekosystem i rozwój turystyki w regionie.

Słowacja będzie przewodniczyć konwencji do roku 2014. Miejmy zatem nadzieję, że do tego czasu nowe zasady będą w pełni przestrzegane, a niektóre kraje należące do UE dostaną dofinansowania na rozbudowę infrastruktury turystycznej i troskę o ekosystem Karpat.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz