PRZEMYSŁ LOTNICZY NA DOBREJ DRODZE DO WYJŚCIA Z KRYZYSU

Joe McClain - Oct 4, 2010
0

Po największym jak do tej pory kryzysie w branży lotniczej, linie lotnicze oczekują znacznego ożywienia. Problemem jest tylko sytuacja europejskich przewoźników, którzy zostali w tyle za wieloma światowymi firmami lotniczymi, które znacznie lepiej poradziły sobie w tym trudnym czasie.

 

Wysokie ceny paliw, niskie ceny biletów, brak pasażerów… to koszmarny scenariusz dla każdej linii lotniczej. Niestety scenariusz ten wielokrotnie powtarzał się w ostatnich czasach. Przedstawiciele wielu organizacji chcieli pomóc ludziom zaangażowanym w tę niekorzystną sytuację, szczególnie zwolnionym pracownikom branży. Jednakże okazuje się, że przyszłość linii lotniczych w Europie wygląda znacznie lepiej, niż oczekiwano.

Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA), pierwotnie oszacowało, że zysk linii lotniczych za roki 2010 wyniesie około 2,5 mld dolarów. Informacja ta została ogłoszona w czerwcu, jednak teraz wydaje się, że kwota ta może być znacznie wyższa. Dzięki zwiększonemu popytowi i efektywniejszemu zarządzaniu zysk ten może być nawet trzykrotnie wyższy i wynieść około 8,9 mld dolarów. W samej Ameryce Północnej całkowity dochód może wynieść 3,5 mld dolarów, a nie 1,9 mld, jak twierdzono początkowo. Powyższe dane są przede wszystkim ostrożnymi prognozami i efektem dość znacznie rosnącego zaufania do wychodzącej z kryzysu branży.

Europa to jedyny region, który wciąż ponosi straty w transporcie lotniczym, a ich wysokośc sięga obecnie około 1.3 miliarda dolarów. Liczba ta co prawda jest niższa niż oczekiwano, ale wciąż świadczy o nie najlepszej kondycji tej branży. IATA – Miedzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego stwierdziło, że spodziewane jest całkowite wyjście z kryzysu w Europie, ale potrwa to trochę dłużej niż w innych miejscach na świecie. IATA zwraca uwagę również na to, aby firmy lotnicze  zmierzały do poprawy sytuacji finansowej długoterminowo, a nie tylko cieszyły sie z chwilowego przyrostu przychodów w tym roku. Długoterminowa poprawa zyskowności w tej branży będzie prawdziwym znakiem wyjścia z kryzysu finansowego.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz