PODRÓŻE KOSMICZNE WARTE 1,5 MLD DOLARÓW

Tomas Haupt - Dec 17, 2012
0

Plany rozwoju turystyki kosmicznej, których inicjatorami są dwaj byli dyrektorowie NASA, zmierzają ku temu, by w nadchodzącym dziesięcioleciu uruchomić regularną sprzedaż komercyjnych lotów na księżyc. Jak donosi Golden Spike, koszt programu to 1,5 mld dolarów.

 

Golden Spike to spółka dwóch przedsiębiorców: Gerry’ego Griffina, który poprzednio pełnił funkcję dyrektora lotów Apollo w NASA oraz Alana Sterna, który był szefem działu badań w NASA. Wśród doradców przedsiębiorstwa znajdują się takie osobistości, jak np. Newt Gingrich, dawny szef amerykańskiej Izby Reps, oraz Bill Richardson, który jest byłym gubernatorem Nowego Meksyku.

Nazwa firmy została zainspirowana kołkiem, który zakończył budowę pierwszej drogi kolejowej do przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych. Celem firmy jest zainicjowanie nowej ery w podróżach kosmicznych i zachęcenie ludzi do korzystania z tego rodzaju usług.

W 2011 roku NASA oficjalnie wycofała się z projektów związanych z podróżami w kosmos z powodów finansowych. Agencja zleciła też przeniesienie rosyjskiego statku kosmicznego w celu zmiany lokalizacji ludzi w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ostatnich latach transport został przeniesiony i jest kontrolowany przez przestrzeń X. Załogowe loty zostały zawieszone ze względu na wprowadzenie oszczędności.

Obecnie droga do komercjalizacji podróży kosmicznych jest otwarta, a prywatne firmy zaczynają uruchamiać swoje rakiety. Przykładem tego działania jest warty około 1,5 mld dolarów projekt prowadzony przez Golden Spike.

Firma dąży do popularyzacji podróży kosmicznych wśród osób fizycznych, przedsiębiorstw i krajów, które mają swój udział w procesie eksploracji Księżyca.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz