Zniesienie amerykańskiego programu wizowego przynosi ulgę 13 milionom turystów

Laura Maudlin - Jun 7, 2010
0

Programu ruchu bezwizowego został rozbudowany, a co za tym idzie, obywatele z 36 krajów mogą teraz podróżować do USA bez wiz. Można zatem oczekiwać gwałtownie rosnącej liczby zagranicznych podróżnych. System jest korzystny dla wszystkich. Dla turystów jest to przede wszystkim oszczędność pieniędzy, czasu i energii i oznacza, że mają oni teraz totalną swobodę w wydawaniu pieniędzy w Ameryce. Mogą to robić bowiem kiedy chcą i gdzie chcą.

 

Wcześniej dostanie się do USA było czymś w rodzaju przywileju, a składanie wniosków o wizę, często trwało miesiącami. Ponadto nie można było mieć żadnych pytań jeśli wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie, a zdarzało się nawet tak, że jeśli wszystko wydawało się załatwione, to turyści z niewiadomych powodów nie byli wpuszczani na pokład i pomimo ciężkich starań musieli wracać z lotnisk do domów.

Takie horrory stały się już przeszłością, gdyż program ruchu bezwizowego obejmuje obecnie 36 krajów (wcześniej 27). W tym roku do programu została dołączona między innymi Grecja. Po zniesieniu wiz dla nowych krajów, USA oczekuje, że liczba zagranicznych podróżnych przyjeżdżających do "kraju wolności", będzie nadal rosnąć. Warto jeszcze dodać, ze w ramach programu, do Stanów Zjednoczonych, każdego roku przyjeżdża ponad 13 milionów turystów, co stanowi około dwie trzecie wszystkich zagranicznych gości.

Nie jest przypadkiem, że nowe kraje objęte programem ruchu bezwizowego są obecnie w procesie rozwoju finansowego. Włączając w to między innymi najnowszych członków UE oraz Koreę południową. Z kolei turyści z Republiki Czeskiej lub Estonii, mogą korzystać z krótkoterminowych, bądź typowo wypoczynkowych wyjazdów do USA, bez konieczności załatwiania formalności w ambasadach swoich krajów. Rezultat jest zatem taki, że coraz więcej Koron i Euro płynąć będzie w ręce Amerykanów.

Dla tych, którzy nadal potrzebują wiz, warunki uległy zdecydowanej poprawie. Na przykład, w ambasadzie amerykańskiej w Indiach, czas oczekiwania na wizę trwa 14 dni, podczas gdy wcześniej było to 110 dni. Dodatkową zaletą jest wprowadzona niedawno możliwość rejestracji online niezbędnych danych osobowych, a co za tym idzie czasochłonne wypełnianie formularzy i długie kolejki w portach lotniczych są już przeszłością.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz