10 NAJDZIWNIEJSZYCH PRAW DLA PODRÓŻUJĄCYCH PO ŚWIECIE

Denise Chen - Mar 1, 2010
0

Istnienie praw jest konieczne dla każdej społeczności. Zazwyczaj chronią one ludzi przed przestępcami i pozwalają im czuć się bezpieczniej. Jednak w przypadku podróży po świecie, można odkryć, że istnieją prawa, których jedynym celem wydaje się być uprzykrzenie życia turystom. Tourism Review.pl przedstawia dziesięć najdziwniejszych przepisów prawa z całego świata dotyczących podróży i wypoczynku.

10. Zakaz spacerowania w stroju kąpielowym

Grenada

Na plaży w Grenadzie wolno oczywiście przebywać w stroju kąpielowym, jednak podczas wycieczki na brzeg należy być bardzo ostrożnym i najlepiej wdziać na siebie coś innego. W tym mieście strój kąpielowy dozwolony jest bowiem tylko na plaży. W teorii kara za spacerowanie po mieście np. w bikini wynosi 270 dolarów, jednak w rzeczywistości prawo na szczęście nie jest egzekwowane.

9. Nakaz jazdy z włączonymi światłami przez cały czas

Dania, Czechy

W Danii i Republice Czeskiej reflektory w samochodzie zawsze muszą być włączone, nie zależnie od pory dnia i nasłonecznienia. Prawo to jest dziwne, ale uzasadnione. Badania wykazały bowiem, że inni kierowcy są znacznie bardziej świadomi otaczających ich pojazdów, jeśli te jeżdżą na włączonych światłach, a tym samym wpływa to na zmniejszenie liczby wypadków.

8. Zakaz zatrzymywania się i spacerowania po Autostradzie

Niemcy

W Niemczech istnieje zakaz zatrzymywania się i spacerowania po Autostradzie. Zastanawiać może fakt, w przypadku, gdy np. zabraknie nam paliwa. Wtedy zapłacimy karę w wysokości 100 dolarów, za to, że samochód się zatrzymał i drugie 100, za to, że poszliśmy po paliwo pieszo… Tak czy siak, w Niemczech należy być bardzo ostrożnym i pilnować, aby na autostradę wjeżdżać z pełnym bakiem.

7. Zakaz karmienia gołębi

Włochy

We włoskiej Wenecji nie wolno dokarmiać gołębi. Prawo to jest przynajmniej częściowo logiczne, gdyż gołębie odchody zanieczyszczają mnóstwo budynków. W związku z tym karmienie gołębi np. na Placu Świętego Marka może kosztować 50-60 dolarów, choć grzywna czasem może wynieść nawet 600 dolarów!

6. Zakaz płacenia drobnymi monetami

Kanada

Wydaje się, że pieniądze, to pieniądze, jednak to stwierdzenie nie ma racji bytu w Kanadzie. Nielegalne jest tam bowiem płacenie drobnymi monetami. Kanadyjska ustawa walutowa z 1985 roku określa wytyczne, jak należy stosować monety. Ustawa mówi, że monet należy używać z rozsądkiem, jednak gdzie ten rozsądek się kończy, do końca nie wiadomo… I choć nie ma żadnej kary za płacenie drobnymi, to sprzedawca w sklepie ma prawo odmówić sprzedaży, jeśli klient chce zapłacić zbyt dużą ilością monet.

5. Zakaz jazdy brudnymi samochodami

Moskwa, Rosja

W Moskwie można zapłacić karę za poruszanie się brudnym samochodem. Jednak jak brudny jest uznawany za brudny? Wtedy, gdy tablice rejestracyjne są nieczytelne? No właśnie… to jest zupełnie niejasne. W każdym razie, należy zachować ostrożność lub przygotować 100 dolarów na ewentualną grzywnę.

4. Zakaz jedzenia w miejscach publicznych podczas Ramadanu

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jeśli wybierasz się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas Ramadanu, powinieneś zachować szczególną ostrożność, gdyż jedzenie w miejscach publicznych może kosztować bardzo dużo pieniędzy. Mało tego, można za to trafić nawet do więzienia. Taki przypadek już miał miejsce, gdy dwóch brytyjskich turystów, za naruszenie tej zasady, zostało zatrzymanych na trzy tygodnie. Inny turysta musiał z kolei zapłacić 275 dolarów za picie soku w miejscu publicznym.

3. Zakaz całowania się na stacjach kolejowych

Francja, Anglia

Od 1910 roku we Francji obowiązuje zakaz całowania się na stacjach kolejowych Prawo to powinno zapobiec opóźnieniom pociągów, ale ponieważ nie ma kary za to "przestępstwo", całujący się mogą być tylko grzecznie poproszeni o opuszczenie platformy i przejście do strefy całowania w pobliżu parkingu. Śmieszne? Brytyjczykom ten pomysł spodobał się na tyle, że zakaz całowania wprowadzono również na stacji Virgin Trains w Warrington Bank Quay, w północno-zachodniej Anglii.

2. Nakaz jazdy w ubraniu

Tajlandia

To jest bardzo kuszące, aby zdjąć koszulę podczas prowadzenia samochodu lub motocykla w tropikalnym upale w Tajlandii. Należy być jednak bardzo ostrożnym, gdyż za taką czynność można zapłacić 10 dolarów kary.

1. Zakaz żucia gumy

Singapur

Żucie gumy, karmienie ptaków, plucie oraz nie spuszczenie wody w toalecie publicznej może być przyczyną problemów w Singapurze. Prawo to ma charakter czysto estetyczny. Nie jest bowiem miło chodzić po chodnikach pełnych zużytych gum i ptasich odchodów, tak samo, jak niezbyt przyjemne jest korzystanie z WC, w której poprzednia osoba nie spuściła po sobie wody. Wprawdzie prawo dotyczące gumy do żucia i Nocorette zostało rozluźnione w 2004 roku, jednak, aby móc z nich korzystać, trzeba mieć specjalne zezwolenie od lekarza…

Dostarczone przez www.tourism-review.pl, dostawcę aktualności turystycznych dla światowej społeczności związanej z branżą turystyczną. Odwiedź www.tourism-review.pl.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz