NOWY SZLAK TURYSTYCZNY OSTRZEGA: NADCHODZI GLOBALNE OCIEPLENIE

Anna Luebke - May 31, 2010
0

Jedna z naturalnych perełek Peru, Park Narodowy Huascaran, może niebawem stracić swoją jedną z głównych atrakcji. Lodowiec Pastoruri znika w szybkim tempie i nie można tego przerwać. Nowo otwarty szlak turystyczny w parku zwraca uwagę na problem globalnego ocieplenia i konieczność walki z takim stanem rzeczy.

 

Peruwiańskie góry od dawna przyciągały turystów niezapomnianymi wycieczkami i podróżami w celu odkrycia starożytnych cywilizacji. Ich naturalne piękno jest istotnym elementem turystyki oraz ważnym źródłem dochodu kraju.

Park Narodowy Huascaran, położony w paśmie górskim Cordillera Blanca, zachęcał od zawsze turystów i alpinistów do podjęcia wyzwania i podziwiania niesamowitych widoków. Góra Pastoruri to prawdziwa atrakcja, cały rok pokryta jest śniegiem.

Niestety, wraz z nieuchronnie postępującym globalnym ociepleniem, lodowiec Pastoruri stracił 22% swojej wielkości jedynie przez ostatnich czterdzieści lat. W celu zwrócenia uwagi na skutki globalnego ocieplenia, park przygotowuje nową trasę turystyczną.

Dyrektor paru, Pan Marco Arenas, uważa \\\\\\\"Drogę zmieniającą klimat\\\\\\\" nie tylko jako ostrzeżenie, ale także jako skuteczny sposób informowania gości. Turyści, którzy tu przyjadą, zobaczą znaki ukazujące stopniowe zanikanie lodowca z roku na rok.

Znaki będą szczegółowe i będą informowały o skutkach globalnego ocieplenia z punktu widzenia kilku dziedzin naukowych. Centrum interpretacji jest kolejną częścią projektu, którego celem jest obserwowanie ewolucji ziemi i wyjaśnianie zmiany klimatu, które dokonały się w przeszłości.

Lodowiec położony jest na imponującej wysokości 5250 metrów nad poziomem morza, jednocześnie jego rozmiar dziś sięga 8 km, w ciągu dziesięciu lat, może być znacznie mniej. Koniec jest niestety nieunikniony.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz