ROSJA WŚRÓD LIDERÓW OŻYWIENIA TURYSTYKI

Michael Trout - Sep 27, 2021
0
Posłuchaj tego artykułu 00:03:31
Your browser doesn’t support HTML5 audio

Branża turystyczna bardzo ucierpiała w wyniku pandemii wirusa Covid-19 i nadal zmaga się z poważnymi skutkami kryzysu. Jednak w niektórych regionach świata ożywienie w turystyce jest już w pełnym rozkwicie, a przed nami lepsze dni.

Ożywienie w branży turystycznej zostało prześledzone przez platformę badawczą Skift w postaci indeksu opartego na systemie punktowym. Indeks ten jasno pokazuje, że niektóre kraje są na drodze do powrotu do poziomu sprzed pandemii, podczas gdy inne już go osiągnęły.

Wiele analizowanych wskaźników

Skift Recovery Index opiera się na kilku wskaźnikach. Są to: popyt na rezerwacje hotelowe, na podróże lotnicze i wynajem samochodów, rentowność pokoi hotelowych oraz wskaźniki obłożenia lotów i hoteli.

Na podstawie odpowiednich danych kraj może otrzymać maksymalnie 100 punktów, co pokazuje kontrast między aktualnymi danymi a tymi z 2019 roku. Należy zauważyć, że globalny indeks wynosi 60 punktów.

Rosja odbudowywała się w najszybszym tempie na świecie

Według indeksu, w sierpniu Rosja rozwijała się w najszybszym tempie na świecie. Powodem tego jest aktywne otwieranie granic, minimalne ograniczenia i rozwój turystyki krajowej.

Od lipca do sierpnia rosyjski wynik wzrósł z 73,4 do 85,1 punktów. W szczególności przyczyniło się do tego wznowienie lotów do egipskich kurortów oraz dopuszczenie rosyjskiej szczepionki Sputnik V do podróży do Tajlandii.

Ale kolejnym czynnikiem jest, jak już wspomniano, wzrost krajowego rynku turystycznego. Od stycznia do lipca tego roku lotami krajowymi przewieziono 48,5 mln osób. Co dość znamienne, jest to o 18 proc. więcej niż w przedkryzysowym roku 2019.

Meksyk i Brazylia na szczycie

Poza Rosją, ożywienie w turystyce widać również w innych krajach, takich jak RPA (z 40 do 48 punktów), Indie (z 50 do 59) czy Hiszpania (z 63 do 74), ale tylko dwa kraje wyprzedzają Federację Rosyjską w liczbach bezwzględnych.

Są to Meksyk (w sierpniu uzyskał 100,9 punktów) i Brazylia (88,9 punktów). W przeciwieństwie do Rosji, kraje te nie mają jednak żadnych lub minimalne ograniczenia, a turyści nie są zobowiązani do przedstawiania zaświadczeń o szczepieniach.

W tym kontekście dość ironiczne jest to, że Brazylia ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik umieralności z powodu Covid-19, podczas gdy w Meksyku odnotowuje się wzrost zachorowań na ten wirus.

Poza Meksykiem, Rosją i Brazylią, inne kraje, które osiągnęły stosunkowo dobre wyniki w liczbach bezwzględnych to Stany Zjednoczone (80), Turcja (78), ale także kierunki europejskie, takie jak Francja (73) i Włochy (70).

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz