GRECKA SYRIZA WPROWADZA ZMIANY W TURYSTYCE

Ashley Nault - Feb 9, 2015
0

Nowy premier Grecji, przed swoją wygraną 25 stycznia, mówił o reformach które jego partia Syriza zamierza wprowadzić w zakresie greckiej turystyki. Według nowego premiera Alexisa Tsiprasa, turystyka jest jednym z filarów odbudowy gospodarczej kraju.

Turystyka będzie podlegać nowemu ministerstwu, które będzie składać się z ministerstwa finansów, infrastruktury, zakupów I turystyki. Znaczenie sektora turystycznego reprezentuje dużą część w greckiej ekonomii (17% PKB) a zatem lewicowa partia Syriza wydała już propozycje przeznaczenia nowych środków podczas kampanii wyborczej.

Jednym z planów jest pomoc małym i średnim firmom świadczącym usługi związane z turystyką. Jest to jeden z głównych punktów programu partii Syriza. To oznacza zmniejszenie roli dużych kompleksów hotelowych „all inclusive”. Takie ośrodki, o znaczącej obecności w Attyce i Poloponezie, są popularne wśród turystów którzy płacą koszty z góry i nie korzystają z lokalnych restauracji i dostawców rozrywki. Takie ośrodki są katastrofą dla lokalnych firm.

Pan Tsipras powiedział: “Nie chcemy kontynuować obecnego i nasyconego już modelu intensywnej eksploatacji turystyki. (…)Turystyka jest dla nas przede wszystkim kwestią lokalnych społeczności, która nią żyje i oddycha.”

Ośrodki hotelowe “all inclusive” zyskały na sile po kryzysie w 2008 roku. Według szacunków SETE, czyli Konfederacji Greckiej Turystyki, ceny żywności i napojów w ośrodkach wyciągają 250 milionów euro rocznie z rąk małych restauracji, barów i kawiarni.  Skupienie się na małych firmach i lokalnej turystyce może przyczynić się do obniżenia podatku VAT lub korekty długów wspomnianych małych firm działających w branży turystycznej.

Również według SETE, 210 hoteli kategorii cztero i pięciogwiazdkowych (reprezentujących 2.2% wszystkich hoteli w Grecji) sprzedało 54,705 pokoi w pakietach all inclusive podczas lata 2014.

Kolejnym punktem nowego planu jest ekologia. Partia chce podkreślić wagę dziedzictwa przyrodniczego Grecji. „Nasze nieporównywalne z innymi środowisko naturalne jest przewagą konkurencyjną,” powiedział Pan Tsipras. Ekoturystyka to byłoby coś, co może być rozwinięte przez turystykę medyczną i kulturową, by przedłużyć sezon turystyczny.

W zakresie transportu, Syriza rozważyła stworzenie w Grecji publicznego przedsiębiorstwa promowego, przywrócenia narodowych linii lotniczych i utworzenia systemu transportu intermodalnego.

Grecja musi spłacić 240 miliardów euro w pożyczkach. W 2014 roku, Grecję odwiedziło 21.5 milionów gości (+20%) ze spodziewanym dochodem 14 miliardów euro.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz