LISTA ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO POSZERZONA

Ashley Nault - Jul 25, 2011
0

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) opublikowała ostatnio listę czterech nowych miejsc zakwalifikowanych do Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO zawiera już 936 miejsc lub obiektów, mających wielkie znaczenie zarówno kulturalne jak i przyrodnicze.  Cztery nowe miejsca zostały zakwalifikowane do kategorii „cuda natury”.

Japoński archipelag wysp Ogasawara to pierwsza z nowych lokalizacji na liście; na wyspach znajdziemy  ponad 200 unikalnych gatunków ptaków oraz wyjątkowo rzadko spotykane, będace pod ścisłą ochroną nietoperze, zwane latającymi lisami z Boninu. Często archipelag wysp Ogasawara porównywany jest do wysp Galapagos. Można powiedzieć, że wyspy Ogasawara to w mikroskopijnym ujęciu laboratorium ewolucji życia.

Wybrzeże Ningaloo na zachodnim krańcu Australii – to miejsce jednego z największych  przybrzeżnych systemów raf koralowych. Znajdziemy tam również ogromne żółwie morskie, rekiny wielorybie oraz wiele innych egzotycznych przedstawicieli morskiej fauny i flory. Ningaloo – to także obszar wielu podmorskich jaskiń, tworzących unikalny podwodny ekosystem.

Pustynny obszar o nazwie Wadi Rum znajdujący się w Jordanii, to kolejne miejsce zakwalifikowane do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pustynia Wadi Rum wraz z wysokimi formacjami skalnymi oraz siecią kanionów-labiryntów jest od wieków schronieniem dla plemion Beduinów. Znaleziono już na tym terenie 25.000 skalnych malowideł oraz 20.000 inskrypcji, będących świadectwem ludzkiej obecności na tym terenie.

Ostatnim z nowych miejsc wśród listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jest „Kenya Lake System” w Kenii. Ornitolodzy znajdą tutaj wiele rzadkich rodzajów ptaków – 13 z nich jest na liście ściśle chronionych gatunków. Jest to miejsce gnieżdżenia się pelikana białego oraz żerowania dla flaminga karmazynowego. Znajdziemy tam również wiele innych egzotycznych gatunków zwierząt, takich jak: czarny nosorożec, żyrafa Rotschilda, lew, gepard, antylopa kudu czy dziki pies.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz