Nowa inicjatywa UE: „Prawo do podróżowania”

Daniel A. Tanner - Jun 15, 2010
0

Komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu, Antonio Tajani, zaproponował, aby UE dofinansowywała wakacje. Turystyka jest bowiem, jak twierdzi komisarz, podstawowym prawem człowieka.

 

Włoski komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu, Antonio Tajani, zaproponował niedawno nowy pakiet uzupełniający dla obywateli UE. Zgodnie z jego argumentami, turystyka jest czymś, z czego każdy powinien korzystać, jednak nie każdy może sobie pozwolić na luksus podróżowania. Z tego powodu Tajani proponuje nowy system, który wspierałby niektóre grupy społeczne.

Zgodnie z jego planem emeryci i osoby w wieku powyżej 65 lat oraz młodzież w przedziale 18-25 lat mają prawo do żądania dopłat do zaspokojenia ich potrzeby podróżowania. Planem mają być objęte również osoby niepełnosprawne wraz z jedną osobą towarzyszącą.

Idea jest taka by Europejczycy mieli szansę poznania różnych części Starego Kontynentu. Według założenia UE ma finansować nawet do 30% kosztów wyjazdu. Tajani przedstawił swój plan na niedawnej konferencji ministerialnej w Madrycie. Ze względu na to, że program jest dopiero wprowadzany, ma być pilotowany przez następne trzy lata, do roku 2013. Jeśli będzie się sprawdzał, to po tym okresie, zostanie oddany do pełnego funkcjonowania.

Jedynym minusem mogą być ogromne koszty tego rodzaju wspierania turystyki. Komisja może wydawać miliony na składki podróżnicze, jednak priorytetem jest ustanowienie sprawiedliwego i skutecznego systemu, który zapewni prawidłowe wykorzystywanie dotacji.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz