LAPONIA - OSTATNIA TAKA KRAINA W EUROPIE

Anna Luebke - Nov 15, 2010
0

Ci, którzy chcieliby zobaczyć uroki cudownej jesieni i dowiedzieć się coś o zwyczajach i kulturze ludu Sami, z pewnością powinni odwiedzić Laponię. Jest to jedyna tego rodzaju kraina w Europie, która oferuje więcej, niż można się spodziewać.

 

Laponia wydaje się być dawno zapomnianym pustkowiem. Warto jednak pamiętać, że kraina ta jest ostatnim tego rodzaju miejscem w całej Europie. Region położony jest na dalekiej północy Szwecji i zamieszkuje go 40 rodzin, których przodkowie żyli na tamtych terenach od tysięcy lat. Turyści, którzy cenią sobie spokój, zapierające dech w piersiach uroki oraz naturalną niezwykłość tej krainy, przyjeżdżają tam od dawna. W Laponii podziwiać można najwyższe szwedzkie szczyty górskie, piękną jesień, jak również cud Aurora.

Istnieje tam kilka parków narodowych z popularnymi trasami o różnym stopniu trudności, wartych odwiedzenia. Park Narodowy Sarek obejmuje ponad 100 lodowców, szczyty alpejskie, doliny i rzeki. Turyści powinni jednak pamiętać o tym, że nie łatwo uzyskać tam dostęp. Goście znajdą tam bowiem nie oznakowane szlaki bez kabin, w których można byłoby się schronić i sprzętu, który koniecznie trzeba mieć ze sobą.

Park Narodowy Peiljkaise jest miejscem znacznie bardziej przyjaznym w wieloma oznaczonymi szlakami i kabinami do schronienia. Jest tam również bardzo łatwy dojazd, a początkowy i końcowy punkt wyznacza słynny 440-kilometrowy wiodący przez Laponię, szlak królewski. Miłośnicy ptaków, często kierują się z kolei w stronę Muddus – pięknego lasu dziewiczego z licznymi bagnami i setkami gniazd różnych gatunków ptaków. Jednak to nie wszystko! Warto jeszcze wspomnieć o Arjeplog – terenu z ponad 8 000 jezior. Jak zatem widać, Laponia rzeczywiście wydaje się być swego rodzaju pozostałością po innymi, zapomnianym już świecie.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz