ZIELONE PŁUCA WARSZAWY - KAMPINOSKI PARK NARODOWY

James Morris - May 24, 2010
0

Kampinoski Park Narodowy, nazywany zielonymi płucami Warszawy, odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie. Przyciąga do niego nie tylko wyjątkowa flora i fauna, ale również bogata historia.

 

Warszawa jest jednym z kilku dużych miast europejskich, które posiada w swoim pobliżu kilkaset kilometrów kwadratowych nienaruszonej przyrody. Kampinoski Park Narodowy przyciąga setki tysięcy turystów rocznie. Park, nazywany zielonymi płucami Warszawy, był świadkiem wielu ważnych momentów w historii Polski.

Według Magdaleny Kamińskiej, rzecznika parku, jest to obszar o bogatej różnorodności biologicznej.W parku można znaleźć wiele gatunków zwierząt i roślin. Okoliczne lasy sosnowe, rosnące na wydmach, bagnach i terenach podmokłych zamieszkuje 16.500 gatunków zwierząt, które w rzeczywistości są połową całej polskiej fauny. Wiosną i latem trzydzieści jeden rodzajów owadów niepokoi turystów w parku. Udało sie zasiedlić ponownie te tereny rysiom, bobrom oraz łosiom.

Zachodnie wiatry doprowadzają świeże powietrze z parku o powierzchni 380 kilometrów kwadratowych do stolicy. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Dzięki świeżemu powietrzu mieszkańcy nazywają park narodowy zielonymi płucami Warszawy. Ludzie są świadomi, że dzięki parkowi mogą cieszyć się czystszym powietrzem\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\", mówi Kamińska.

Lasy goszczą około 1 miliona turystów rocznie. Park jest często odwiedzany nie tylko przez miłośników przyrody, ale także narciarzy i rowerzystów oraz turystów zainteresowanych historią tego obszaru. Według Kamińskiej, ukrywali się tutaj żołnierze antyrosyjskiego powstania w 1863 roku, jak również polscy żołnierze podczas II wojny światowej. Hitlerowcy sprowadzili tu wielu więźniów politycznych, członków ruchu oporu oraz polską inteligencje w celu ich egzekucji.

Jednakże Kampinoski Park Narodowy widział również wiele pozytywnych zdarzeń. Światowej sławy polski pianista i kompozytor, Fryderyk Chopin urodził się tutaj, we wsi Żelazowa Wola. Miejsce to jest więc bardzo popularne wśród fanów Chopina, szczególnie w tym roku, który jest 200 rocznicą urodzin kompozytora.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz