KATASTROFA W JAPONII MOCNO UDERZYŁA W HAWAJE

Joe McClain - Apr 4, 2011
0

Finansowe konsekwencje ostatnich wydarzeń w Japonii są odczuwalne nie tylko na Hawajach, gdzie straty sięgają kilkuset milionów dolarów dziennie, ale na całym świecie.

 

Do Japończyków tak naprawdę dopiero teraz zaczyna dochodzić to co wydarzyło się w marcu, kiedy wschodnie wybrzeże kraju po trzęsieniach ziemi zalały fale tsunami, a z elektrowni jądrowej w Fukishimi nastąpił wyciek. W obliczu takiej tragedii sprawy finansowe nie są oczywiście najważniejsze, jednak fakt, że Japończycy przestali masowo wyjeżdżać niesie za sobą negatywne skutki dla wielu innych państw.

11 marca 2010 roku na Hawaje przybyło 3 677 Japończyków. 11 marca bieżącego roku liczba ta wyniosła jedynie 484. Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko znaczna liczba zabitych i rannych, ale także przekonanie wielu Japończyków, że nie należy nigdzie wyjeżdżać po takiej katastrofie. Aby uniknąć poczucia winy, w większości przypadków pogrążeni w żałobie Japończycy siedzą zatem w domach.

Aby zrozumieć znaczenie japońskich turystów na Hawajach, należy zdać sobie sprawę z tego, że stanowią oni aż 18% wszystkich osób odwiedzających wyspy wulkaniczne. W odruchowej reakcji na straty, Hawaje rozpoczęły błyskawiczną kampanię ukierunkowaną na  inne rynki. Straty rzędu ponad 3 milionów dolarów mogą zostać zrekompensowane głównie przez turystów ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Chin i Australii. Wydawać się może dużo, jednak w porównaniu z prognozowanymi 200 mln strat to całkiem niewiele…

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz