SYTUACJA W EGIPCIE CORAZ LEPSZA

Joe McClain - Mar 28, 2011
0

Wielu ekspertów było zdania, że ostatnie zawirowania polityczne w Egipcie na długi czas wyłączą kraj z grupy najchętniej odwiedzanych przez turystów destynacji, a okres powrotu do stanu sprzed lutowych wydarzeń będzie bardzo długi. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

 

Turystyka jest głównym źródłem dochodu dla egipskiej gospodarki i stanowi aż 11,5% krajowego PKB. Oprócz oczywistych korzyści, branża turystyczna daje tysiące miejsc pracy i cały czas nowe możliwości rozwoju. Jednak kiedy mieszkańcy Egiptu zdecydowali się obalić prezydenta Mubaraka, jasnym stało się, że sezon wakacyjny w Egipcie skończył się. Rewolucja doprowadziła bowiem do upadku krajowego rządu, a wielu ekspertów twierdziło, że proces prowadzący do ożywienia gospodarczego w Egipcie będzie bardzo powolny i długotrwały. Jednak te wstępne prognozy póki co wcale się nie potwierdzają.

Przez kilka ostatnich tygodni główne zabytki Egiptu i najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca były najzwyczajniej zamknięte. W związku z tym ruch turystyczny niemal całkowicie ustał, a wiele linii lotniczych i biur podróży w celu uniknięcia kłopotów zrezygnowała z lotów lub organizowania wyjazdów do Egiptu. Z drugiej jednak strony większość ośrodków wypoczynkowych w Egipcie pozostała nienaruszonych ze względu na znaczne oddalenie od miejsca zamieszek.

Ze względu na częściowe uspokojenie się sytuacji, coraz więcej turystów zaczyna przypominać sobie o Egipcie i tamtejszych atrakcjach. Mimo to na przykład w Luksorze liczba turystów nadal jest stosunkowo niska, a z 20 tys. normalnie zwiedzających jest tam może obecnie nieznaczna część tej liczby. Z drugiej jednak strony, obecnie znajdujący się w Egipcie turyści chwalą sobie spokój i swoisty brak tłoku, który pozwala się prawdziwie zrelaksować.

Początkowo w Egipcie odnotowywano nawet 95%-owy spadek rezerwacji noclegów, jednak sytuacja zaczyna się już poprawiać. Liczba rezerwacji stopniowo wzrasta, a część touroperatorów w celu zachęcenia do skorzystania ze swoich ofert wyjazdu do Egiptu proponuje nawet specjalne rabaty i promocje. Niektóre kraje, jak np. Rosja w dalszym ciągu wstrzymują możliwość wyjazdu do Egiptu, jednak wydaje się, że wraz z początkiem kwietnia wszystko wróci do normy.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz