EGIPT INWESTUJE W PRZEMYSŁ FILMOWY

Chris Grad - Oct 1, 2012
0

Od zakończonego w 2011 roku czasu powstań i  zawirowań politycznych w Egipcie, miejscowa gospodarka robi wszystko, by wrócić do równowagi. Duża liczba inwestorów i turystów, którzy w pewnym momencie przestali odwiedzać Egipt z pewnością nie pomaga.

 

Na przetrzeni lat Egipt był idealną destynacją dla inwestorów szukających nowych perspektyw biznesowych. W tym czasie egipska gospodarka odnotowała ogromny wzrost na poziomie około 7% rocznie. Po ostatnich wydarzeniach tempo wzrostu spadło do 2%.

Podczas panowania Mubaraka, turystyka stanowiła 10% dochodów krajowej gospodarki w Egipcie. Jednak ostatnie zamieszki i protesty skierowane w stronę ambasady USA, sprawiły, że obecnie te wyniki są znacznie gorsze.

Luxor jest jednym z miast, które żyje wyłącznie z turystyki. Znajduje się tam wiele atrakcji, spośród których największą jest miejscowa świątynia zbudowana w 1300 roku przed naszą erą. W tejże świątyni odbywały się liczne imprezy takie jak np. Europejski Festiwal Filmowy, który był sponsorowany przez egipskie Ministerstwo Kultury oraz kilkunastu przedsiębiorców indywidualnych.

Festiwal jest jednym z wielu przedsięwzięć, w które Departament Turystyki zainwestował duże pieniądze. Dyrekcja resortu chce poprzez takie działania pokazać światu potencjał turystyczny miasta i skłonić turystów do ponownego przyjazdu do Egiptu i Luksoru. Być może dzięki temu uda się przywrócić miastu dawną świetność.

W rzeczywistości trzeba przyznać, że branża ma bardzo duży potencjał dochodowy. W skutego festiwalu, najlepsze jakościowo filmy mogłyby być rozpowszechniane nie tylko w regionie, ale także na inne regiony świata, zwłaszcza arabsko języczne.

Za pośrednictwem Ministerstwa Kultury rząd podjął już zatem pewne kroki w celu ożywienia sektora, wspierając finansowo 37 producentów filmowych. Dotacje wyniosły nawet 50% budżetu produkcji. W ramach konsekwencji działań, wspierany ma być także Festiwal Filmowy w Kairze.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz