DZIESIĘC NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANYCH ZABYTKÓW

Michael Trout - Jun 24, 2013
0

Niektóre zabytki są ogromne, inne są małe – nieważne jakiego są rozmiaru, wiele zabytków prezentuje potęgę przez swoje znaczenie dla historii regionu. Poznaj 10 najczęściej odwiedzanych zabytków świata. Zestawienie przygotowane przez Tourism-Review.com

10) Taj Mahal, Agra, Indie

(2,5 mln zwiedzających w ciągu roku)

Pomijając jest architekturę, Taj Mahal to symbol miłości, który został zbudowany przez cesarza Shah Jahana jako pośmiertny prezent dla jego żony Mumtaz Mahal, która zmarła po porodzie ich czternastego dziecka.

9) Piramidy w Gizie, Kair, Egipt

(3 mln zwiedzających w ciągu roku)

Piramidy w Gizie są jednymi z największych piramid w Egipcie, a ich budowa została zlecona przez faraona Khufu - z Czwartej Dynastii Starożytnego Egiptu. Zostały one zaprojektowane przez architekta Hemiunu, który skończył ich budowę ok. 2570 roku P.N.E.

8) Alhambra, Grenada, Hiszpania

(ponad 3 mln zwiedzających w ciągu roku)

Alhambra to kompleks pałacowy oraz forteca. Została wpisana na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO, jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w Hiszpanii. W jego skład wchodzi część obronna – Alcazaba – Pałace Nasrid oraz Ogrody Generalife.

7) Statua Wolności, Nowy Jork, USA

(4,24 mln zwiedzających w ciągu roku)

Właściwa nazwa statuy to Wolność opromieniająca świat i była ona prezentem od Francuzów dla Amerykanów, aby uczcić stulecie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Została otwarta w 1886 roku, a zaprojektował ją Frédéric Bartholdi; wewnętrzna struktura została zaprojektowana przez inżyniera Gustave'a Eiffla.

6) Koloseum, Rzym, Włochy

(5,11 mln zwiedzających w ciągu roku)

Rzymskie Koloseum to amfiteatr, który powstał w czasach Starożytnego Rzymu. Zbudowano go w I wieku n.e., początkowo nazywano go Amfiteatrem Flawiuszów (Amphitheatrum Flavium) na cześć dynastii Flawiuszów, która go zbudowała. Następnie nazwano go Koloseum ze względu na posąg ustawiony obok. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNIESCO w 1980 roku i jest uznany za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Współczesnego Świata.

5) Pomnik Lincolna, Waszyngton D.C., USA

(6 mln zwiedzających w ciągu roku)

Pomnik Lincolna jest zabytkiem, który powstał, aby uczcić pamięć byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna. Zostały zaprojektowany przez architekta Henry'ego Bacona, a główną rzeźbę – Abrahama Lincolna – wykonał w 1920 roku Daniel Chester French. Oficjalne odsłonięcie miało miejsce w 1922 roku.

4) Wieża Eiffla, Paryż, Francja

(6,7 mln zwiedzających w ciągu roku)

Wieża Eiffla to symbol zarówno Francji, jak i jej stolicy – Paryża, w którym się znajduje. Została zaprojektowana i wybudowana przez inżyniera Gustave'a Eiffla na Wystawę Światową zorganizowaną w 1889 roku w Paryżu.

3) Sydney Opera House, Sydney, Australia

(7,4 mln zwiedzających w ciągu roku)

Gmach Opery w Sydney został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uważany za jeden z najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych budynkow XX wieku. Jest siedzibą Australia Opera Company, Sydney Theatre Company oraz Sydney Symphonic Orchestra.

2) Wielki Mur Chiński, Chiny

(9 mln zwiedzających w ciągu roku)

Wielki Mur Chiński – seria licznych fortyfikacji, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest uznawany za jeden z Siedmiu Cudów Świata. Jest on również uznawany za jeden z największych cmentarzy na świecie, ponieważ wokół pochowano ciała 10 milionów robotników, którzy zginęli w trakcie jego budowy.

1) Katedra Notre-Dame de Paris, Paryż, Francja

(12 mln zwiedzających w ciągu roku)

Katolicka katedra Notre-Dame de Paris jest jednym z najstarszych i najlepszych przykładów francuskiego stylu gotyckiego. Została ukończona w 1345 roku i obecnie jest siedzibą Arcybiskupa Paryża.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz