CHORWACKA TURYSTYKA WKRÓTCE OSIĄGNIE REKORDOWE WYNIKI W 2019 R.

Anna Luebke - Oct 31, 2022
0
Posłuchaj tego artykułu 00:02:19
Your browser doesn’t support HTML5 audio

Chorwacja odnotowała zachęcające wyniki zbliżające się do poziomów z 2019 roku, rekordowego dla tego kraju pod względem przyjazdów turystycznych.

W 2022 roku chorwacka turystyka osiągnęła wskaźnik 97% w pobytach z noclegiem w porównaniu do rekordu z 2019 roku.

Według danych Chorwackiego Banku Narodowego (CNB), w drugim kwartale 2022 roku przychody z turystyki zagranicznej wyniosły 2,68 mld euro, co stanowi 121% wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku i 16% więcej niż w 2019 roku.

Dane te są doskonałym wskaźnikiem uznania Chorwacji za całoroczny kierunek turystyczny. Zgodnie z trendami i prognozami, dyrektor Chorwackiej Narodowej Organizacji Turystycznej, Kristjan Staničić, zapowiedział, że liczby te mają rosnąć do 5% rocznie.

"W przyszłym roku Chorwacja będzie jeszcze bardziej konkurencyjna ze względu na wejście do strefy Schengen i strefy euro" - podkreślił Kristjan Staničić. Na konferencji potwierdzono, że rośnie trend w kierunku bardziej zrównoważonej turystyki i zwiększa się zapotrzebowanie na bardziej odpowiedzialne podróże.

Chorwacka minister turystyki i sportu Nikolina Brnjac przedstawiła strategię zrównoważonego rozwoju chorwackiej turystyki do 2030 roku. "Wraz z rozwojem zrównoważonej turystyki do 2030 roku chcemy osiągnąć równowagę pomiędzy trzema elementami zrównoważonego rozwoju: ekonomicznym, społecznym i środowiskowym" - powiedziała minister. Wszystko to jest zgodne z celem, jakim jest zachowanie tożsamości narodowej, zapewnienie pozycjonowania Chorwacji jako autentycznej destynacji z bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym, a przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom zajmującym się turystyką.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz