ŚWIATOWE CENY HOTELI ROSNĄ WRAZ Z ROZWOJEM CHIŃSKIEJ TURYSTYKI

Pat Hyland - Sep 23, 2013
0

Niedawne badania przeprowadzone przez podróżniczy portal internetowy Hotels.com ujawniły, że obserwujemy gwałtowny napływ chińskich turystów na całym świecie, co wywołało nagły wzrost cen większości hoteli.

Indeks Cen Hoteli pokazuje, że ceny hoteli wzrosły o 1% od początku 2013 roku, ze średnią ceną pokoju hotelowego wzrastającą o 2% przez pierwsze 6 miesięcy 2013 roku i ten sam czas w 2012 roku.

Chińczycy stanowią największą grupę światowych podróżników, liczbę ich wycieczek szacuje się na 83 miliony, a wydatki na podróż w 2012 roku wyniosły 100 mld dolarów, zgodnie ze statystykami Chińskiej Akademii Turystyki (China Tourism Academy). Szef portalu Hotels.com – David Roche – opisuje napływ chińskich turystów jako fenomen, który znacznie wpływa na ceny hoteli na całym świecie.

Według Roche, stabilny wzrost zagranicznych turystów z Chin to nie jedyna przyczyna wzrostu cen hoteli. Przykładowo, w Europie ceny wynajmu pokojowych hotelowych stopniowo rosną po ekonomicznej zapaści 2008 i 2009 roku. Komentując to zjawisko, stwierdził, że wzrost zanotowany przez strefę Euro w pierwszej połowie 2013 roku dostarcza wystarczających dowodów na to, że kryzys ekonomiczny słabnie. Nie można jednak powiedzieć, że już kompletnie minął.

Region, który zanotował największy wzrost cen hoteli to Ameryka Łacińska, gdzie ceny wzrosły o 7%. Tuż za nią znajdują się Karaiby (5% wzrost) i Ameryka Północna (3% wzrost). Jednak w Azji ceny hoteli w latach 2012 i 2013 mocno spadły, o około 2%. Uważa się, że ma to związek ze spadkiem wartości rupii oraz jena, a także niską liczbą turystów odwiedzających Chiny.

Hongkong został oceniony jako najbardziej preferowane miejsce podróży przez chińskich turystów. Makau oraz Korea Południowa znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz